fbpx

Dziennikarz zwolniony za słowa – konta – pracownik Ikea zwolniony też za słowa. Znajdź Różnicę. Demokracja ma się dobrze.


Subksrybuj nas na Google News

Eliza Michalik teraz Kuba Wątły. Za skrytykowanie stanu obecnej demokracji w Polsce można być z pracy zwolnionym i nikt się za tobą nie upomni. Kuba Wątły były dziennikarz Superstacji twierdzi również, że dostaje groźby pozbawienia go życia i szantaże w stosunku do siebie i rodziny. Natomiast za pracownika Ikei, który grozi używając słów pochodzących pod groźby karalne ścigane z KK wstawia się cały PiS, a kościół zaraz ogłosi go męczennikiem. Z listu księdza opublikowanego poniżej wynika, że niedługo będziemy witać się w pracy słowami “Niech będzie pochwalony..” albo „Szczęść Boże!” i „Pokój Wam”

O co chodzi w skrócie z tym zwolnieniem z Ikea

W maju szwedzka firma wyprodukowała specjalną tęczową torbę, m.in. w taki sposób włączając się w obchody Miesiąca Dumy LGBT. Co prawda, toreb nie można było kupić w Polsce, ale firma szeroko propagowała informacje o ich produkcji, podkreślając w ten sposób swoje działania na rzecz tolerancji.

Artykuł poświęcony wartościom i stanowisku, jakie w tej kwestii prezentuje korporacja, pojawił się także w intranecie, czyli wewnętrznym kanale informacyjnym firmy. To właśnie tam jeden z pracowników, zatrudniony w krakowskim sklepie, skrytykował akcję swojej firmy. W rozmowie z dziennikarzem TVP Kraków mężczyzna tłumaczy, że pod artykułem napisał trzy zdania. – W pierwszym wyraziłem swoją opinię, a dwa kolejne to cytaty z Pisma Świętego 

Jako katolik przytoczyłem słowa Pisma Świętego, bo wyrażają zasady mojej wiary. Nie chcę nikogo piętnować – twierdzi. I dodaje, że niedługo po zamieszczeniu wpisu został powiadomiony, że firma rozwiązuje z nim umowę.

A to co właśnie napisał były już pracownik Ikea

„Akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia. Pismo Święte mówi: ‘Biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich’. A także: ‘Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, a ich krew spadnie na nich’” 

Sprawą zajmuje się prokuratura. Pozostaje pytanie czy cytaty z dowolnego źródła zawierające groźby karalne, są groźbami karalnymi w zakresie wypełnionym przez Kodeks Karny

Zgodnie z art. 190 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553 ze zm.) kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego. Warto pamiętać, że każdorazowo ostatecznie to sąd będzie oceniał, czy nasza obawa spełnienia groźby była uzasadniona. Nagonka medialna

Joachim Brudziński – Ikea nie może traktować Polski jako swojej posiadłości

Tweet pisany w języku angielskim, to taka ostania moda, chrystianizacji po angielski, jakby międzynarodowe media nie wiedziały co tak naprawdę się dzieje w Polsce. Od niedawna TVN24 w późnych godzinach nocnych nadaje program po angielski, więc może stąd ten pomysł równie w szeregach Pis

Oto apel księdza zalecającego zachowanie pracowników w sieci Ikea, jutro może to dotyczyć wszystkich pozostałych

W Grupie Ingka chcemy, aby każdy czuł się szanowany i doceniany za to, kim jest i ceniony za swój wyjątkowy wkład, niezależnie od wyznawanej wiary. Oczekujemy, że każdy współpracownik Ingka ma prawo do obrony swojej indywidualności jednocześnie szanując ją u innych i zapewniając, że wszyscy czujemy się włączeni i w działania zespołu jak i całej firmy.
W IKEA zachęcany też naszych pracowników katolików i innych chrześcijan do bycia sobą i nie akceptujemy żadnego rodzaju dyskryminacji ze względu na religię, wyznanie i wiarę; znajduje to odzwierciedlenie w naszych wartościach, przedstawionych w Polityce Grupy Ingka dotyczącej praw człowieka i równości, oraz wzmocnionej w naszej zasadzie równości, a także w naszym Kodeksie postępowania…..


O poglądach politycznych nic nie piszą, zapomnieli albo wszyscy maja mieć takie same ?

….Niezależnie od twojej religii i wyznania, oto kilka rzeczy, które możesz zrobić codziennie, aby stworzyć kulturę i integracyjną, w której wszyscy nasi koledzy katolicy i inni chrześcijanie czują się mile widziani, szanowani, i cenieni za to, kim są:
• Używaj języka włączającego, takiego jak „Umiłowany w Chrystusie bracie/siostro”,oprócz „Koleżanko”. „Kolego”
• Pytaj o preferowane pozdrowienie u katolików i innych chrześcijan („Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus !”, „Szczęść Boże!”, „Pokój Wam !” i korzystaj z preferowanej przez nich formy
• Angażuj kolegów katolików i innych chrześcijan w rozmowy na temat ich wiary.
• Reaguj, gdy ktoś słyszy katofobiczne lub chrystofobiczne, dyskryminujące uwagi, żarty lub plotki

Oficjalne stanowisko Episkopatu Polski

Duchowni zwrócili się też do pracownika, który został zwolniony z IKEA. „Pana postawa zasługuje na uznanie i naśladowanie. Mamy nadzieję, że wyrządzone panu krzywdy moralne i materialne zostaną wynagrodzone, zaś firma zaprzestanie działań ideologicznych w oparciu o uprzywilejowaną pozycję pracodawcy. Liczymy na zainteresowanie sprawą związków zawodowych i prokuratury.” – czytamy.

Stanowisko Ikea

IKEA to firma otwarta światopoglądowo. Wśród nas są osoby różnych wierzeń, w tym wielu katolików. Szanujemy siebie wzajemnie, swoje poglądy i religie. Każdy ma prawo być sobą, czuć się bezpiecznie i być traktowany na równych prawach, z szacunkiem, jak każdy inny pracownik. W naszym miejscu pracy nie ma jednak miejsca na naruszanie godności innych pracowników, krzywdzenia osób ze względu na ich cechy osobiste, poglądy czy religie. (…) Podobne działania podjęlibyśmy w przypadku naruszenia godności każdej innej grupy (np. katolików)

Skala niezrozumienia całej sytuacji oraz naszego przekazu osiągnęła taki poziom, że postanowiliśmy pozostawić ocenę powołanym do tego podmiotom

Przedstawiamy fakty i wyjaśnienia na temat zaistniałej sytuacji zarówno instytucjom, które o takie informacje wystąpiły, jak i z własnej inicjatywy tym podmiotom, które naszym zdaniem powinny mieć w tym zakresie kompletną wiedzę” – czytamy na stronie IKEA. 


A co chrześcijanie powiedzą na zwolnionego Kubę Wątłego, który skrytykował stan demokracji w Polsce? Czy ten apel też działa w Superstacji ?

Dziennikarz Jakub Wątły stracił pracę w Superstacji (Grupa Polsat). Wątły wielokrotnie krytykował politykę rządzącego PiS i Jarosława Kaczyńskiego. W wywiadzie z portalem Wirtualne Media wyznał, że od dłuższego czasu otrzymuje groźby pozbawienia życia.

– Niemal codziennie dostaję groźby pozbawienia życia mnie i całej mojej rodziny. Ale nie mogę im ulegać i zapraszać do rozmowy udając, że mam nadzieje, że się zmienią. Bo się nie zmienią. I po prostu mam w d… tych frustratów bez twarzy, bez nazwisk, bez honoru, którzy karmieni przez media narodowe, rozzuchwaleni przez dzisiejszą władzę gotowi są próbować mnie straszyć w taki sposób – powiedział Wątły.

Tym przypadkiem na dzień dzisiejszy prokuratura się nie zajmuje.

Żródla . Twitter, Gazeta.pl, Onet.pl, Tvp INFO, Tvp Kraków, Ikea.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
crash
crash
5 lat temu

Pisowcy zwolnionemu z Ikei dadzą pracę w którejś ze spółek Skarbu Państwa i będzie to kolejny darmozjad utrzymywany z pieniędzy podatników.

krzw
krzw
Odpowiedź do  crash
5 lat temu

miales niezly crash w mozgu jak pjsales ten komentarz