fbpx

Gdzie jest Kim Dzong Un? Oto, co wiemy do tej pory


Subksrybuj nas na Google News

Krążą pogłoski o zniknięciu i o negatywnym stanie zdrowia Najwyższego Przywódcy Korei Północnej, Kim Dzong Una, po jego zauważalnej nieobecności w państwowych mediach, oficjalnych oświadczeniach i wydarzeniach publicznych w ostatnich dniach. Gdzie jest Kim Dzong Un ?

Dziedziczny przywódca trzeciego pokolenia, który doszedł do władzy po śmierci ojca w 2011 r., Nie ma wyraźnego następcy i nie jest jasne, kto poprowadzi naród zbrojny w przypadku jego nieobecności.

Istnieje w sieci wiele spekulacji, które obejmują teorię, że kontrowersyjny przywódca izoluje się ze strachu przed koronawirusem lub, że cierpi on na poważną chorobę.

Chociaż nie ma wiarygodnych doniesień o śmierci Kim Dzong Una, hashtag #KIMJONGUNDEAD zyskał olbrzymią popularność w mediach społecznościowych.

Podobna sytuacja miała miejsce jeszcze w 2014 roku kiedy to Kim Dzong Un zniknął na ponad miesiąc z zasięgu mediów państwowych. Później państwowa telewizja pokazała, jak lider Korei Północnej chodzi o kulach.

Zauważony pociąg Przywódcy

Według zdjęć satelitarnych zrewidowanych w Waszyngtonie, projekt monitorujący wychwycił w tym tygodniu w kurorcie w Korei Północnej, specjalny pociąg, prawdopodobnie należący do Kim Dzong Una.

Jak donosi brytyjska agencja prasowa”Reuters” w swoim sobotnim raporcie, pociąg został zaparkowany na „stacji przywództwa” – zarezerwowanej do użytku rodziny Kim – w Wonsan 21 kwietnia i 23 kwietnia.

Oto, co wiemy do tej pory o miejscu pobytu Kim Dzong Una.

Kiedy był ostatnio widziany ?

Media państwowe Korei Północnej po raz ostatni informowały o miejscu pobytu Kim Dzong Una, kiedy przewodniczył on na spotkaniu 11 kwietnia.

4 dni później Kim Dzong Un był nieobecny w rocznicę urodzin ojca założyciela Korei Północnej, jego dziadka, Kim Il Sunga, 15 kwietnia.

Cheong Seong-chang, dyrektor Centrum Studiów Korei Północnej w Sejong Institute w Korei Południowej, powiedział New York Times, że Kim nie pojawił się w mauzoleum dziadka podczas rocznicy.

Było to „nie do pomyślenia” w kraju

Cheong Seong-chang

Opisując to jako „najbliższa rzecz do bluźnierstwa na północy”.

Oficjalne oświadczenia wyraźnie nie wspominały Kim Dzong Una w ostatnich dniach. Media państwowe nie opublikowały w tym roku zdjęć lidera, nadzorującego test rakietowy z 14 kwietnia, co jest powszechne w tym kraju.

W sobotę 25 kwietnia oficjalna Koreańska Centralna Agencja Informacyjna (KCNA) poinformowała, że Kim otrzymał wiadomość z pozdrowieniami od przewodniczącego Komitetu Centralnego Partii Komunistycznej Federacji Rosyjskiej z okazji pierwszej rocznicy szczytu Kim z Prezydentem Rosji – Władimirem Putinem.

Co mówią raporty ?

W poniedziałek “Daily NK” z Seulu, dostała informacje z anonimowego źródła czytając, że Kim Dzong Un został poddany leczeniu w kurorcie Hyangsan na północ od stolicy Phenianu i że wraca do zdrowia po przejściu zabiegu sercowo-naczyniowego 12 kwietnia, niezbędnym z powodu intensywnego palenia tytoniu, otyłości i zmęczenia.

Wkrótce potem CNN, powołując się na wyższego urzędnika amerykańskiego znającego sytuację, poinformowało następnie, że Kim Dzong Un jest w „poważnym niebezpieczeństwie”, co zostało odrzucone w raporcie agencji prasowej Reuters, powołując się na źródła rządowe Korei Południowej.

Tymczasem Reuters, powołując się na trzy osoby zaznajomione z sytuacją, powiedział, że bliski sojusznik Chin wysłał zespół do Korei Północnej, w tym ekspertów medycznych, aby doradzali Kim Dzong Unowi.

Specjalny pociąg, prawdopodobnie należący do Kim Dzong Una, Zdjęcie satelitarne przejęte przez Wonsan w Korei Północnej [Planet Labs-38 North / Reuters]

Agencja informacyjna zacytowała również urzędnika administracji Trumpa, który powiedział, że ciągłe milczenie mediów w Korei Północnej na temat pobytu Kima spotęgowało obawy o jego stan.

Od czasu raportu NK Daily wiele doniesień medialnych w Korei Południowej cytuje nienazwane źródła informujące, że Kim Dzong Un może przebywać w okolicach Wonsan.

W piątek lokalna agencja prasowa Newsis podała południowokoreańskie źródła wywiadu jako doniesienia, że w Wonsan można było zobaczyć specjalny pociąg do użytku Kim Dzong Una, podczas gdy prywatny samolot Kim pozostał w Pjongjangu. Newsis poinformował również, że Kim Dzong Un może ukrywać się przed koronawirusem.

Źródło: Reuters, CNN


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments