fbpx

Greta Thunberg – Człowiekiem Roku magazynu TIME.”Nie możemy kontynuować życia, jakby jutra miało nie być – jutro istnieje.Mówię ci, że jest nadzieja. Widziałam to.”


Subksrybuj nas na Google News
[boombox_dropcap style=”primary” font_size=”70px” color=”red”
class=”class-name”] G [/boombox_dropcap]

reta Thunberg z dnia na dzień stała się bohaterką wiadomości, memów, a przede wszystkim działaczką na rzecz ochrony środowiska. Po swoim głośnym przemówieniu, w którym oskarżała liderów świata o zniszczenie marzeń jej pokolenia, młoda Szwedka rozpoczęła karierę aktywistki. Niedawno pojawiła się na zjeździe dotyczącym klimatu zorganizowanym przez NATO, a teraz magazyn TIME nazywał ją swoim Człowiekiem Roku 2019.  
16-letnia Greta Thunberg została najmłodszą nagrodzoną w prestiżowym plebiscycie magazynu „Time”. 

– Przybyła zupełnie znikąd, by poprowadzić ogólnoświatowy ruch –

 uzasadniali swój wybór dziennikarze.

– Stała się najdonioślejszym głosem w najpoważniejszej kwestii, z którą mierzyła się nasza planeta w tym roku – 

podkreślał osiągnięcie Grety Thunberg Edward Felsenthal, redaktor naczelny magazynu. Młoda Szwedka Greta Thunberg błyskawicznie wybiła się na pozycję a jednej z najistotniejszych i najmłodszych aktywistek w walce o zmiany klimatu. Warto przypomnieć, że zaczynała od samotnego protestu przed szwedzkim parlamentem, który prowadziła w piątki w czasie lekcji, jeszcze w wieku 15 lat. 

To ona zapoczątkowała „Szkolny strajk dla klimatu”.

W ślad Thunberg poszły setki uczniów z Europy, a później całego świata, tworząc ruch „Piątki dla przyszłości”. Młoda Szwedka nie ograniczyła się jednak tylko do roli inicjatorki. Jej znakiem rozpoznawczym stał się bezpośredni styl przemawiania, którym uraczyła światowych liderów m.in. na forum ONZ oraz w amerykańskim Kongresie.

Greta Thunberg rozpoczęła Szczyt Klimatyczny ONZ od mocnej tyrady wymierzonej w kierunku światowych przywódców, którzy przez lata zaniedbywali ochronę naszej planety i dbanie o środowisko.

– Młodzi ludzie zaczynają rozumieć waszą zdradę i nie pozwolimy wam od tego uciec – grzmiała szwedzka aktywistka w swoim przemówieniu.

– Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo swoim pustosłowiem. Jak śmieliście !!!

 rzuciła w twarz przywódcom w swoim krótkim przemówieniu podczas ceremonii otwarcia szczytu klimatycznego ONZ.

“Symbolizuje agonię, frustrację, rozpacz, złość – na pewnym poziomie, nadzieję wielu młodych ludzi, którzy nawet nie będą w wieku, by głosować do czasu, gdy ich przyszłość zostanie skazana na zagładę”;, mówi Varshini Prakash, 26 lat, który współzałożyciel Sunrise Movement, amerykańskiej grupy obrony młodzieży dążącej do zawarcia Zielonego Nowego Ładu.

Ona uosabia młodzieńczy aktywizm

 W uzasadnieniu Felsenthal przypisał jej zresztą znacznie szerszą rolę, wykraczającą poza tematykę protestów klimatycznych. Jego zdaniem Thinberg reprezentuje

 „zmianę pokoleniową w kulturze”, polegającą na tym, że młodzi ludzie opowiadają się za tym, w co wierzą – od Hongkongu po Chile. – Ona uosabia młodzieńczy aktywizm – 

podkreślał Felsenthal.

Thunberg, która ma zdiagnozowany zespół Aspergera, sprawami klimatu zainteresowała się już w wieku 8 lat.

 – Pamiętam, jak dziwiłam się niezwykłości faktu, że ludzie, jako jeden z gatunków, mogą być w stanie zmienić klimat Ziemi – 

mówiła w 2018 roku podczas konferencji Ted Talk. Pośród różnych działań na rzecz poprawy stanu środowiska, Thunberg zrezygnowała m.in. z jedzenia mięsa i podróży samolotem. Chce w ten sposób ograniczać swój ślad węglowy, czyli „całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę”.

Podczas swojego wystąpienia w Kongresie USA Thunberg odmówiła odczytania przygotowanego wcześniej wystąpienia. Zamiast tego wręczyła politykom aktualny raport ONZ dotyczący globalnego ocieplenia.

 – Nie chcę, żebyście mnie słuchali. Chcę, żebyście słuchali naukowców i zjednoczyli się pod szyldem nauki. 

Nie możemy kontynuować życia, jakby jutra miało nie być – jutro istnieje. To jest jedyne, co chcemy przekazać.

ta wypowiedź Grety, oddaje najpełniej sens i cel jej walki o środowisko:

To prosta prawda, wygłoszona przez nastolatkę . Żaglówka La Vagabonde zawiezie Gretę do portu w Lizbonie, a stamtąd uda się do Madrytu, gdzie Organizacja Narodów Zjednoczonych jest gospodarzem tegorocznej konferencji klimatycznej. Jest to ostatni taki szczyt, zanim narody zobowiążą się do realizacji nowych planów dotrzymania ważnego terminu określonego w porozumieniu paryskim. Jeżeli nie zgodzą się na działania transformacyjne mające na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, wzrost temperatury na świecie ,naukowcy ostrzegają, że do 2030 r. narażą około 350 milionów dodatkowych ludzi na suszę i popchną około 120 milionów ludzi w skrajne ubóstwo. Dla każdego ułamka stopnia, w którym temperatura wzrasta, problemy te będą się pogłębiać. To nie jest podżeganie do strachu; to jest nauka. Od dziesięcioleci badacze i działacze walczą o to, by światowi liderzy poważnie potraktowali zagrożenie klimatyczne. 

Thunberg ma 16 lat, ale wygląda na 12.  Dziewczynka  o prostych warkoczach z uroczystą ,zaciętą miną jest trochę zaskakująca dla tych, którzy są przyzwyczajeni do sprytnych i wypolerowanych politykówMa zespół Aspergera, co oznacza, że nie działa na tym samym rejestrze emocjonalnym, co wiele osób, z którymi się spotyka. Nie lubi tłumów, ignoruje pogaduszki, mówi wprost, nieskomplikowanymi zdaniami.

  Mimo ,że spotyka sie  z ,,wielkimi “tego świata,nie jest pod wrażeniemich sławy i nie wydaje się, by interesowała się własną, rosnącą sławą.

 “ Widzę świat w czerni i bieli i nie lubię kompromisu”;, 

powiedziała TIME podczas strajku szkolnego na początku tego roku. “ Gdybym była taka jak wszyscy inni, kontynuowałbym życie i nie widziała tego kryzysu”;. Jest w pewnym sensie wdzięczna za diagnozę; Gdyby jej mózg działał inaczej, wyjaśniła: “Nie byłabym w stanie siedzieć godzinami i czytać rzeczy, które mnie interesują”;. Skupienie i sposób mówienia Grety zdradza dojrzałość daleko wykraczającą poza jej lata.

Te cechy sprawiły, że stała się globalną sensacją. Tam, gdzie inni uśmiechają się, by zmniejszyć napięcie, Thunberg nie łagodzi swojego przesłania uspokajającym  słodkim uśmiechem i łagodnym tonem . Tam, gdzie inni mówią językiem nadziei, Thunberg powtarza: Oceany powstaną. Miasta  zostaną zalane. Miliony ludzi będą cierpieć.

“Chcę, żebyś wpadł w panikę”;,

 powiedziała na dorocznym zjeździe dyrektorów generalnych i światowych liderów na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, w Szwajcarii, w styczniu.

 “ Chcę, żebyś poczuł strach, który odczuwam każdego dnia. A potem chcę, żebyś działał. “

 Thunberg nie jest liderem żadnej partii politycznej ani grupy wsparcia. Nie jest ona ani pierwszą osobą, która wszczęła alarm w związku z kryzysem klimatycznym, ani najbardziej wykwalifikowaną do jego naprawienia. Nie jest naukowcem ani politykiem. Nie ma dostępu do tradycyjnych dźwigni wpływu: nie jest miliarderką ani księżniczką, gwiazdą popu, ani nawet osobą dorosłą. Jest zwykłą nastolatką, która przywołując odwagę mówienia prawdy do władzy, stała się ikoną pokolenia.

 Dzięki wyjaśnieniu abstrakcyjnego niebezpieczeństwa, Greta Thunberg stała się najbardziej przekonywującym głosem w najważniejszej kwestii, przed jaką stoi planeta.

“Mówię ci, że jest nadzieja. Widziałam to. Ale nie pochodzi od rządu czy korporacji. To pochodzi od ludzi. “

 Oto mała część dzisiejszej przemowy  Grety na #cop25 w Madrycie.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments