fbpx

Grozi nam susza, chleb zdrożał, a oni wywożą z kraju zapasy pszenicy.


flickr
Subksrybuj nas na Google News

Zamiast w przededniu katastrofalnych skutków suszy tworzyć zapasy, Polska eksportuje rekordowe ilości pszenicy. W samym tylko styczniu za granicę wysłaliśmy jej sześć razy więcej niż rok wcześniej.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej na początku 2020 roku wysyłaliśmy za granicę blisko sześć razy więcej pszenicy w porównaniu z poprzednim rokiem. Polski eksport zboża w ostatni czasie jest na rekordowo wysokim poziomie. Eksperci jednak zgodnie zauważają, że w obecnej sytuacji nie musi to oznaczać samych pozytywów.

Susza może być najbardziej dotkliwa od blisko stu lat. Eksperci uważają, że powinniśmy raczej robić zapasy, niż sprzedawać.

Hydrolodzy ostrzegają bowiem, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy w Polsce będziemy mieli do czynienia z ogromną suszą. Może być ona najbardziej dotkliwa od blisko stu lat. W takiej sytuacji, pozbywanie się zapasów żywności może doprowadzić, że zboża będziemy musieli niedługo kupować, i to wcale nie po atrakcyjnych cenach.

Ceny w górę, ale “rząd się wyżywi” najwyżej wypłacą sobie premie “za ciężka pracę”

Tymczasem w poniedziałek „Gazeta Wyborcza” alarmowała, że już w tym tygodniu podrożeją pieczywo, makarony i kasze – średnio o 10-20 proc.

Premierze jak żyć. Drożeje wszystko, nawet ryż. Tak mieliśmy doganiać Niemców? Analiza Janusza Piechocińskiego.

Ceny zbóż na ryku światowym rosną ponieważ świat przygotowuje się na suszę stulecia. Część importerów, jak kraje Afryki Północnej czy Półwyspu Arabskiego, w obawie o bezpieczeństwo żywnościowe zaczęła zwiększać zakupy. Polska natomiast zboża eksportuje.

Ukraina – światowy potentat produkcji zbóż wprowadza zakaz eksportu

Nasz wschodni sąsiad w sezonie 2019/2020 wyeksportował już 18 mln ton pszenicy. Do wyczerpania limitów pozostały jeszcze zaledwie 2 mln ton, a sezon kończy się 30 czerwca – informuje “Rzeczpospolita”.

Kościół wzywa do modlitwy o deszcz. Kukiz – może lepiej w intencji melioracji i budowy zbiorników retencyjnych? Amen.

 Jeśli tempo eksportu się utrzyma i przekroczymy ustaloną kwotę będziemy musieli wstrzymać wysyłki. Wygląda na to, że nie stanie się to już w kwietniu – powiedział Tarasa Wysocki, wiceminister rozwoju gospodarki, handlu i rolnictwa.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments