Rząd nie zamierza wycofać się z zaplanowanych na 2021 r. podwyżek podatków. Dodatkowo premier Mateusz Morawiecki uważa, że to dzięki pieniądzom podatników państwo może wspierać przedsiębiorców. Ponadto od początku przyszłego roku pojawi się kilka nowych podatków
Jakie nowe podatki przygotował Mateusz Morawiecki?
Wśród nowych podatków znajdą się: podatek cukrowy, opłata od tak zwanych ,,małpek”, podatek handlowy, opodatkowanie CIT spółek komandytowych oraz daniny. Dodatkowo państwo zainkasuje opłatę przekształceniową OFE.
Podatek cukrowy.
Nowa opłata cukrowa obciąży przedsiębiorców sprzedających produkty zawierające cukier (w tym alkohol) oraz substancje aktywne. Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą podatek w momencie wprowadzenia produktów do sprzedaży. Wysokość opłaty będzie uzależniona od ilości substancji słodzącej znajdującej się w napoju. Opłata będzie się składać z dwóch części. Po pierwsze 50 gr na litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej. Dodatkowo 10 groszy więcej, jeżeli w ich produktach znajduje się kofeina, tauryna lub guarana. Do tego zapłacą po 5 groszy za każdy nadmiarowy gram cukru w produkcie (o ile cukru jest więcej niż 5 gramów na 100 ml produktu).
Podatek od tzw. ,,małpek”
Nowe przepisy nakładają również opłatę na przedsiębiorców sprzedających napoje alkoholowe nieprzekraczające 300 ml. Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml.
Jakie podatki Mateusz Morawiecki podwyższy?
Wiele podatków ulegnie podwyższeniu. Przede wszystkim podatek od: nieruchomości, psa, handlowy, cyfrowy i od plastiku. Dodatkowo podwyższona zostanie opłata targowa i uzdrowiskowa oraz opłata węglowa. Ponadto zostanie wprowadzona podwyżka abonamentu RTV. Miesięczna opłata za samo radio wzrośnie o 50 groszy. Opłata za telewizor lub radio i telewizor o 1,80 zł więcej. W przyszłym roku nadal będą obowiązywały 10 proc. rabaty dla osób, które zdecydują się uregulować abonament za kilka miesięcy z góry.
Premier Mateusz Morawiecki nie rozważa odłożenia w czasie lub rezygnacji z podwyżek. Dodatkowo stwierdził, że środki podatników są państwu niezbędne, w celu ratowania podatników. Ponadto odniósł się do podatku cukrowego:
,,Podatek cukrowy nie wynika z konieczności gromadzenia środków na walkę z pandemią, ale z zachęcania do zdrowego trybu życia”