fbpx

Jaki początek taki cały rok. PiS przegrał wybory w Gliwicach. Kandydat Morawieckiego dostał tylko 25% głosów


Subksrybuj nas na Google News

Według nieoficjalnych wyników (dane z 99 proc. komisji wyborczych), nowym prezydentem Gliwic został Adam Neumann. Wieloletni wiceprezydent Gliwic został prezydentem miasta. Kandydat popierany przez wygrał w 1. turze wybory na prezydenta Gliwic. Kandydat wspierany przez PiS, powołany na zarządcę komisarycznego miasta przez Morawieckiego, dostał ok. 25 proc.

W komitecie poparcia Neumanna znaleźli się m.in. były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, były wicepremier Janusz Steinhoff, a także prezydenci: Gdańska – Aleksandra Dulkiewicz i Sopotu – Jacek Karnowski. Polityk uzyskał także poparcie Koalicji Obywatelskiej.

– Zwycięstwo Adama Neumanna to sukces śląskiej samorządności – komentuje politolog dr Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego.

– Wybory wygrywa samorządowiec i wieloletni zastępca Zygmunta Frankiewicza i człowiek, który doskonale zna problemy lokalnej wspólnoty, a nie przedstawiciel ogólnopolskiej partii politycznej. Ten wynik może być zwiastunem nowej tendencji w preferencjach wyborczych obywateli naszego państwa – dodaje Małgorzata Myśliwiec.

Pierwszego wywiadu udzielił Dziennikowi Zachodniemu w którym powiedział –

– Przede wszystkim, czuję ulgę, że wybory zakończą się w pierwszej turze. Chciałbym już zacząć normalnie pracować, a nie ścigać się w kampanii wyborczej, która nie była zbyt czysta. Miałem wrażenie, że była to trochę gra dwóch na jednego – komentuje Adam Neumann i mówi: – Gdy spływały do nas głosy z kolejnych komisji, było trochę nerwowości, choć mój wynik nigdy nie spadł poniżej 50 procent. Przed wyborami w głębi serca liczyłem na lepszy rezultat, ale życie bywa brutalne: rywale urwali mi parę procent, frekwencja też zrobiła swoje

Frekwencja w wyborach wyniosła 35,53 proc.

Liczba głosów ważnych 48561.

  • Adam Neumann uzyskał 24854 – głosy
  • Janusz Moszyński – 12180 głosy
  • Kajetan Gornig – 8905 głosy
  • Andrzej Giller – 2622 głosy

Adam Naumann – od 2006 r. zastępca Frankiewicza – był od początku faworytem rywalizacji. Jego głównym kontrkandydatem był Janusz Moszyński, kiedyś marszałek województwa śląskiego, którego poparł co czwarty głosujący (25 proc.) Jemu premier Mateusz Morawiecki powierzył pełnienie obowiązków prezydenta do czasu rozstrzygnięcia nowych wyborów.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments