fbpx

Przywódcy państw zwojują rady bezpieczeństwa. Polski rząd modli się w procesjach. My nie jesteśmy wyspą tylko odludziem.


3.6k Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News
O

statnie wydarzenia w Iraku postawiły cały świat na nogi. Iran odgraża się odwetem za zabicie swojego generała. Irak chce opuszczenia wojsk koalicyjnych ze swojego terytorium. Trump stoi przed pozbawieniem go urzędu prezydenta USA, wykonuje niezrozumiałe dla świata ruchy.

Iran będzie szedł drogą wyznaczoną przez Kasema Sulejmaniego – powiedział nowy przywódca jednostki Al-Kuds, Esmail Gani, w czasie uroczystości pogrzebowych swojego poprzednika. Zabitego w amerykańskim ataku generała Sulejmaniego w Teheranie żegnają setki tysięcy Irańczyków. Miejscowa telewizja podała, że w centrum stolicy zebrały się “miliony” ludzi, którzy chcą pożegnać generała.

Córka Sulejmaniego grozi rodzinom żołnierzy USA. „Będą czekały na śmierć swoich dzieci”

Córka zabitego generała, Zeinab Sulejmani, powiedziała, zwracając się do tłumu, że Iran pomści śmierć jej ojca, a “rodziny amerykańskich żołnierzy (stacjonujących) w zachodniej Azji będą każdego dnia z drżeniem czekały na śmierć swoich dzieci”.

– Szalony (prezydencie Donaldzie) Trumpie, nie myśl, że wszystko się skończyło wraz z męczeństwem mojego ojca – dodała.

Donal Trump grozi Iranowi na Twitterze

“Te posty będą służyć jako powiadomienie Kongresu USA, że jeśli Iran zaatakuje jakiegokolwiek obywatela lub obiekt USA, to Stany Zjednoczone szybko i w pełni zaatakują w odpowiedzi, być może w nieproporcjonalny sposób. Taka informacja prawna nie jest wymagana, ale i tak zostaje podana!” – napisał Trump.

Czy taka wymiana zdań w mediach społecznościowych przystoi prezydentowi USA ?

Atak nie był konsultowany z Kongresem Stanów zjednoczonych, a wyjaśnienia Białego Domu są niejasne

Demokraci podkreślają, że prezydent nie uzyskał przed atakiem w Bagdadzie parlamentarnej zgody na użycie sił zbrojnych, a operacja nie była konsultowana z Kongresem. W sobotnim oświadczeniu przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi przekazała, że przesłane przez Biały Dom parlamentowi informacje “budzą poważne i pilne pytania w kwestii terminu, sposobu i uzasadnienia decyzji administracji dotyczącej podjęcia działań wymierzonych przeciwko Iranowi”.

Przywódcy Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii zapowiedzieli wspólne działania na rzecz zmniejszenia napięć na Bliskim Wschodzie.

“Troje przywódców jest zgodnych w ocenie, że deeskalacja jest pilnie potrzebna. Jest też pilnie pożądane aby w szczególności Iran dał dowody powściągliwości w obecnej sytuacji”

Merkel, Macron i Johnson wyrazili zaniepokojenie „negatywną rolą”, jaką – w ich ocenie – odgrywa w regionie Iran. Potępiono niedawne ataki na siły koalicji walczącej z Państwem Islamskim w Iraku, a zwłaszcza działania oddziałów Strażników Rewolucji Islamskiej Al-Kuds, których dowódcą był gen. Kasem Sulejmani, zabity w niedawnym ataku sił USA w Bagdadzie.

W oświadczeniu zadeklarowano gotowość “kontynuowania rozmów ze wszystkimi stronami w celu deeskalacji napięć i przywrócenia stabilności w regionie”. Grupa “E3” zapewniła o swoim poparciu dla “suwerenności i bezpieczeństwa Iraku”.

Duda chce rozmawiać tylko we własnym gronie

Prezydent Andrzej Duda chce rozmawiać na temat spraw bezpieczeństwa Polski tylko we własnym gronie – napisała wicemarszałek Sejmu, kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska, komentując decyzję o zwołaniu na wtorek Rady Gabinetowej z udziałem rządu.

W niedzielę wieczorem w programie “Gość Wiadomości” TVP Andrzej Duda powiedział, że podjął decyzję i poinformował już o tym premiera, że na najbliższy wtorek 7 stycznia na godz. 14 w Pałacu Prezydenckim zwołuje Radę Gabinetową, czyli spotkanie prezydenta RP i całego rządu. Zaznaczył też, że spotkanie będzie dotyczyć dwóch kwestii. “Z jednej strony tego, co będzie się działo w najbliższym czasie również i w Izraelu w związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, ale z drugiej strony, także i sytuacji na Bliskim Wschodzie, bo – jak doskonale wiemy – Bliski Wschód to także Izrael” – podkreślił prezydent.

Polska polityka zagraniczna gubi się we mgle. Trudno ją traktować poważnie, skoro jej wyznacznikiem są zmienne nastroje prezydenta Donalda Trumpa. Na forum Unii Europejskiej stanowisko Polski nie ma już i tak większego znaczenia.

W Brukseli narada ambasadorów NATO w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie

Zwołał ją sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg w reakcji na eskalację napięcia w regionie

W Brukseli dziś po południu nadzwyczajna narada ambasadorów NATO na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. Zwołał ją sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg w reakcji na eskalację napięcia w regionie. Po zabiciu w Bagdadzie przez Amerykanów najważniejszego irańskiego generała Ghasema Sulejmaniego władze w Teheranie zapowiedziały odwet. 


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

3.6k Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
2
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
1
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments