fbpx

Kaczyński beszta Niemców w “Die Welt”. “Nie macie żadnych moralnych podstaw, by dominować w Europie”


Subksrybuj nas na Google News

– Polska nie jest zadowolona z roli Niemiec w Europie. Powinna być bardziej konstruktywna. Ostatnie dziesięciolecia były właściwie próbą powtórzenia konstrukcji byłego kanclerza Rzeszy Bismarcka, czyli dominacja Niemiec, ale w solidarności z Rosją – powiedział w niedzielnym wydaniu dziennika “Die Welt” Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński w rozmowie z niemieckim dziennikarzem stwierdził, że nie jest zadowolony z zaangażowania NATO w wojnę w Ukrainie.

NATO powinno robić więcej. Po pierwsze, należy przeprowadzić misję pokojową. Oczywiście, byłoby to możliwe tylko za zgodą Ukrainy. Po drugie, państwa NATO powinny wreszcie dostarczyć broń, o którą usilnie prosi prezydent Zełenski – mówił.

Potem Kaczyński skrytykował postawę Niemiec. Stwierdził, że Niemcy mogłyby dostarczyć więcej broni i opowiedzieć się za embargiem na ropę naftową.

– Nie wolno nam stale wspierać wielkiego mocarstwa, jakim jest Rosja, miliardowymi opłatami za zakup energii. Jest to politycznie i moralnie niedopuszczalne. To musi się skończyć, a Niemcy powinny wreszcie zająć jasne stanowisko w tej sprawie – nawoływał.

Należy przypomnieć że Niemcy – według deklaracji minister obrony RFN Christine Lambrecht – są obecnie drugim największym dostawcą broni dla Ukrainy. Z kolei ministrowie gospodarki Niemiec i Francji poinformowali, że ich kraje przygotowują się do możliwego wstrzymania importu gazu z Rosji, ponieważ Moskwa domaga się zapłaty za dostawy w rublach! – przypomina gazeta.pl.

Wicepremier ostro zanalizował również rolę Niemiec w Europie w ostatnich dziesięcioleciach.

– Polska nie jest zadowolona z roli Niemiec w Europie. Powinna być bardziej konstruktywna. Ostatnie dziesięciolecia były właściwie próbą powtórzenia konstrukcji byłego kanclerza Rzeszy Bismarcka: dominacja Niemiec, ale w solidarności z Rosją – kontynuował.

Kaczyński: Niemcy nie mają żadnych moralnych podstaw, by dominować w Europie

Na sugestię dziennikarza, że te stwierdzenia to przesada, odparł:

– Niemcy nie mają żadnych moralnych podstaw, by dominować w Europie. Niemcy nadal nie rozliczyły się w wystarczającym stopniu z II wojny światowej i wciąż nie wypełniły swoich zobowiązań finansowych. Niemcy do tej pory nie wypłaciły Polsce dużych odszkodowań za zniszczenia i mordy dokonane podczas II wojny światowej.

Na pytanie, skąd u prezesa PiS taki rozgoryczenie, Kaczyński odpowiedział, że Niemcy nie sprostały odpowiedzialności i dodał:

Nie zapomnieliśmy o tym i o wielu tysiącach innych zbrodni, które pochłonęły łącznie z Holokaustem ok. 6 mln ludzi, w tym około 2,5 miliona Polaków – dodał.

Kaczyński o misji pokojowej: Zostało to odrzucone

Na pytanie o propozycję misji pokojowej w Ukrainie odparł, że te działania wymagałyby zaangażowania NATO, a przede wszystkim Amerykanów. – Zostało to odrzucone – podsumował krótko. Stwierdził też, że gdyby Amerykanie poprosili o przechowanie amerykańskiej broni jądrowej w Polsce, rząd byłby na to otwarty, bo “znacząco wzmocniłoby to odstraszanie Moskwy”.

W dalszej części rozmowy prezes PiS mówi, że wstrzymanie wypłaty pieniędzy przez Komisję Europejską jest “rażącym naruszeniem prawa”.

– Niedopuszczalna jest sytuacja, w której sąd taki jak TSUE staje się coraz bardziej wpływowy w UE – jest to forma źle rozumianego podziału władzy – skwitował.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments