fbpx

Krasnodębski wypada, Buzek zostaje na druga kadencję. Mazurek – to odwet.


Subksrybuj nas na Google News

Za kandydaturą na stanowisko wiceszefa PE Krasnodębskiego głosowało 85 europosłów, pokonał go europoseł Fabio Massimo Castaldo, który otrzymał 248 głosów. 

Krasnodębski od zeszłego roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego PE. Zastąpił  na tym stanowisku Ryszarda Czarneckiego, którego europosłowie odwołali za słowa o eurodeputowanej z PO: “Podczas II wojny światowej mieliśmy szmalcowników, a dzisiaj mamy Różę von Thun und Hohenstein”.

“Jestem zbulwersowany tym, co się stało mówi Szef frakcji EKR Ryszard Legutko (PiS). Po prostu nas okłamano – EPL i socjaliści. Były uzgodnienia i w drugiej turze mieli głosować na naszego kandydata. Obiecywali to nawet liberałowie. (…) Widać było, że głosowano przeciw Krasnodębskiemu, a za Castaldo, który jest europosłem niezrzeszonym. Jest zresztą bardzo miłym człowiekiem, doskonale prowadzi obrady, nie mamy nic przeciw niemu” – wskazał Legutko.

Tak może teraz wyglądać europarlament, posłowie pamiętają kto i co mówił o Unii Europejskie w czasie wyborów. Niestety odbija to się tez na krajach “Nowej Europy” Czekamy komu cierpliwość skończy się pierwsza. Czy Polscy sąsiedzi nie zechcą się izolować od takiego kłopotliwego przyjaciela?

Sukcesy dyplomatyczne polskiego rządu można już podsumować

  • – poparcie niemieckiej kandydatki
  • – żadnych stanowisk dla ich europosłów (Szydło, Krasnodębski)
  • – Polska (i cała Europa Środkowa) bez jakichkolwiek przedstawicieli we władzach UE, pierwszy raz od dekady
  • – głos za wycofaniem sankcji dla Rosji.

Jerzy Buzek został ponownie przewodniczącym Europejskiego Forum Energii

Jerzy Buzek pokieruje w Parlamencie Europejskim przez kolejną pięcioletnią kadencję Europejskim Forum Energii (EEF). W jego pracach udział biorą kluczowi europosłowie oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej, państw członkowskich, sektora energetycznego i przemysłu energochłonnego.

Po wyborze Jerzy Buzek powiedział: „Dziękuję koleżankom i kolegom posłom za zaufanie, które pozwoli mi kontynuować mandat przewodniczącego. Rola i znaczenie EEF ciągle rośnie – wraz z całą Unią Energetyczną. W poprzedniej kadencji przyjęliśmy wiele niezbędnych rozwiązań prawnych: od Pakietu Czystej Energii i celów energetyczno-klimatycznych na rok 2030 przez rozporządzenie o bezpieczeństwie dostaw gazu – istotne w razie kryzysów energetycznych – po nowelizację Dyrektywy Gazowej, obejmującej prawem UE m.in. gazociąg Nord Stream 2. W nowej kadencji PE musimy dopilnować, by wszystkie te przepisy zostały sprawnie i w pełni wdrożone. To wielkie zadanie dla nas”.

Buzek podkreślił, że Forum koncentruje się na kwestiach szczególnie ważnych dla Polski: „Przed nami prace związane ze strategią energetyczno-klimatyczną UE do 2050 r., rozwojem odnawialnych źródeł energii i energetyki prosumenckiej, walką ze smogiem i ubóstwem energetycznym oraz zapewnieniem sprawiedliwej transformacji regionów górniczych. Wszystko to sprawy kluczowe nie tylko dla polskiej energetyki czy gospodarki i miejsc pracy – dotyczą też zdrowia i komfortu życia naszych obywateli. To będą moje priorytety, jako przewodniczącego, na kolejne pięć lat”.

Europejskie Forum Energii zrzesza posłów do PE – w roli członków – oraz ponad 80 firm i instytucji w roli członków stowarzyszonych. Z Polski są to m.in.: PGNiG, Polski Komitet Energii Elektrycznej, Orlen, Enea i CEEP

Żródła

Interia.pl, biznesalert.pl, wp.pl , twitter.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments