fbpx

Kolejna Huta, kolejna ofiara podwyżek prądu. “Podwyżek miało nie być”


Subksrybuj nas na Google News

Po bliskiej ogłoszeniu upadłości hucie Częstochowa, Prezes huty ArcelorMittal zapowiedział, że po wakacjach wstrzymuje pracę wielkiego pieca i stalowni. Jednym z powodów są bardzo wysokie ceny prądu. Dla Krakowa ta decyzja to duży cios – oznacza kilkadziesiąt mln zł straconego podatku i przeszło 1000 osób na bruku, nie licząc osób zatrudnionych w firmach współpracujących

ArcelorMittal to największy na świecie producent stali i lider sektora górniczego, obecny w ponad 60 krajach z zakładami zlokalizowanymi w 18 z nich. Kierując się filozofią bezpieczeństwa produkcji, zrównoważonej produkcji stali, firma jest liderem we wszystkich czołowych sektorach rynku stali, w tym motoryzacyjnym, budowlanym, artykułów gospodarstwa domowego i opakowań. Zajmuje wiodącą pozycję w obszarze badań i rozwoju, jak również posiada rozbudowaną sieć dystrybucji. Wyniki finansowe ArcelorMittal za pierwszy kwartał 2019r.

Polskie ministerstwo Energii zapowiada rozwiązania służące wprowadzeniu ulg w zaopatrzeniu w energię dla przemysłu energochłonnego – zadeklarował w środę w Katowicach wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Ma to zapobiec wygaszaniu wielkiego pieca i stalowni w Krakowie.

Myślę, że na razie jest zagrożenie, ale decyzja nie jest przesądzona, nie jest ostateczna. Jesteśmy w grze – stąd i rozmowy międzyresortowe, i sygnał dany do Arcelora, że chcielibyśmy rozmawiać o uwarunkowaniach i o tym, czym (koncern) byłby zainteresowany, jakim programem” – mówił. 

Rząd na razie przedstawił żadnego konkretnego planu, aby obniżyć ceny prądu w Polsce. Dalej brniemy w węgiel, którego i tak mamy za mało, dlatego musimy importować z Rosji. Nikt nie pracuje poważnie nad pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych. Upatrywanie w samochodach elektrycznych recepty na powstrzymanie zmian klimatycznych powoli mija. Niemieccy naukowcy wykazali ostatnio nawet, że „elektryki” dostarczają do atmosfery więcej CO2 niż pojazdy z silnikiem diesla.

Dysponujemy dość nowoczesnymi technologiami w zakresie pozyskiwania energii z promieni słonecznych. Mamy również zaawansowane technologie produkcji biopaliw z roślin oraz odpadów, chociażby takie paliwo jak UCOME produkowane z odpadów zwierzęcych.

Żródło materiały prasowe ArcelorMittal


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments