fbpx

Kredyt hipoteczny z niską stopą procentową – gdzie szukać ofert?


Subksrybuj nas na Google News

Banki komercyjne, które działają na terenie naszego kraju, w swoich ofertach mają kredyt hipoteczny. Ten jest zresztą zaraz po kredycie gotówkowym na dowolny cel, najpopularniejszym zobowiązaniem, jakie zaciągają Polacy.

Ogromna konkurencja na rynku usług kredytowych sprawia jednak, iż pomimo regulacji prawnych i norm unijnych, każdy bank stawia inne warunki swoim potencjalnym klientom. Jak znaleźć najtańszą ofertę kredytu hipotecznego na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne ? Na co zwracać szczególną uwagę, wybierając kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny – co to jest?

Kredyt hipoteczny to jeden z kredytów celowych. Zaciągany jest w celu nabycia nieruchomości. Ta może być z rynku pierwotnego bądź wtórnego, inwestycją może być mieszkanie, dom wolnostojący, działka budowlana czy lokal usługowy.

Warto wiedzieć, że kredyt hipoteczny wykazuje jedno z największych ryzyk kredytowych. To dlatego, że zaciągany jest średnio na 350 tysięcy złotych, a czas jego spłaty to 13 lat. Oczywiście, zobowiązanie tego rodzaju może być większe, a współpraca z bankiem może przebiegać nawet przez 30 lat. Nic więc dziwnego, że instytucje bankowe starają się minimalizować ryzyko kredytowe, a kredyt hipoteczny udzielany jest tylko po skrupulatnej weryfikacji zdolności kredytowej, w pełni wiarygodnym i wypłacalnym kredytobiorcom.

Kredyt hipoteczny – jak go otrzymać?

Ponieważ kredyt hipoteczny wykazuje ogromne ryzyko kredytowe, takie zobowiązania muszą być zgodne nie tylko z obowiązującymi w Polsce przepisami polskiego prawa, ale również normami unijnymi. Powstała specjalna, tzw. Rekomendacja S, by chronić interesy banku, ale też kredytobiorcy. Ta sama rekomendacja nakłada jednak dodatkowe ograniczenia i warunki, jakie trzeba spełnić w ramach zabezpieczeń kredytu hipotecznego. Kredyt hipoteczny nie zostanie udzielony bez wkładu własnego, który dzisiaj wynosi co najmniej 20% całej wartości zobowiązania.

Co więcej, ustanowiony zostaje wpis do hipoteki, a kredytobiorca zgadza się na wykupienie polisy na życie oraz ubezpieczenia nabywanej nieruchomości. Bezwzględnie obowiązkowa jest też weryfikacja zdolności kredytowej potencjalnego klienta, ale ta jest stosowana w przypadku wszystkich zobowiązań kredytowych.

Kredyt hipoteczny – na co zwracają uwagę klienci banku?

Oczywiście kredyt hipoteczny ma generować jak najmniejsze koszty. Weźmy pod uwagę, że bardzo często jest to największa inwestycja w życiu, a zobowiązania finansowe wobec banku mogą zaburzać stabilność finansową. Kredytobiorca nigdy nie może mieć przecież pewności, że w kolejnych kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach, będzie posiadał środki, by regulować comiesięczne raty w terminie. To dlatego koszty kredytu hipotecznego stanowią priorytet. Należy brać pod uwagę jednak nie tylko oprocentowanie czy wysokość comiesięcznej raty. W przypadku tego produktu bankowego dochodzą liczne, dodatkowe koszty, jak prowizja za udzielenie kredytu, opłaty za ubezpieczenie czy prowadzenie konta do obsługi płatności comiesięcznych rat. kosztem mogą być odsetki albo wcześniejsza spłata kredytu. Na te wszystkie warianty przyszły kredytobiorca musi zwracać szczególną uwagę.

W wyborze najlepszej propozycji, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb, oczekiwań, ale i możliwości spłaty przyszłego klienta instytucji bankowej, pomaga ranking kredytów hipotecznych dostępny na Totalmoney ( znajdziesz tam również najnowsze oferty kredytów gotówkowych https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe ). To zestawienie, które pozwala w jednym miejscu i w formie czytelnej tabeli zestawiać najważniejsze parametry, jakie mają znaczenie dla opłacalności danego zobowiązania. Rankingi, oprócz kosztów zestawiają też czynniki, jakie są ważne dla atrakcyjności kredytu hipotecznego i komfortu współpracy kredytobiorcy z bankiem. Tutaj uwzględnić warto warunki weryfikacji zdolności kredytowej, czas na weryfikację wniosku o kredyt hipoteczny, formę kontaktu z bankiem czy jakość obsługi klienta. Dla coraz większej liczby kredytobiorców znaczenie ma możliwość dobierania dodatkowych produktów bankowych na preferencyjnych warunkach albo opcja tzw. wakacji kredytowych, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Pamiętajmy też, że oprócz rankingu można wykorzystać kalkulator kredytu hipotecznego. Ten oszacuje całkowite koszty takiego zobowiązania, jakie klient banku poniesie w całym okresie trwania umowy o kredyt hipoteczny, ale wskaże też szanse na otrzymanie takiego zobowiązania poprzez analizę zdolności kredytowej. Warto z tego narzędzia skorzystać, zanim jeszcze złoży się wniosek do konkretnej instytucji bankowej. Co istotne, kredytobiorca, który chce wziąć kredyt hipoteczny, powinien jednocześnie złożyć co najmniej trzy wnioski kredytowe do różnych banków. Dzięki temu zwiększa swoje szanse na zdobycie potrzebnego, finansowego wsparcia. Odmowa udzielenia kredytu hipotecznego w wyniku niewystarczającej zdolności kredytowej przez jeden bank, może skutkować takimi samymi decyzjami w innych instytucjach bankowych. To z kolei negatywnie wpływa na historię kredytową. O kredyt mieszkaniowy powinni ubiegać się jedynie ci, którzy mają pewność swojej wiarygodności i wypłacalności w oczach banków.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments