fbpx

Lekcje “zerowe” i wynajmowanie sal w podstawówkach. Tak licea przygotowują się do przyjęcia podwójnego rocznika


Subksrybuj nas na Google News

– Miejsc dla wszystkich uczniów wystarczy – zapewnił w środę Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty. We wrześniu na Dolnym Śląsku naukę w szkołach średnich rozpocznie dwa razy więcej uczniów niż dotychczas. I wszyscy mają się pomieścić.

LO nr IX przy ul. Piotra Skargi we Wrocławiu we wrześniu przyjmie 15 nowych klas. To daje o ponad 90 uczniów więcej niż dotychczas. Łącznie w szkole będzie 36 klas.

– To przeciążenie szkoły, ale już przyjmując klasy czteroletniego liceum, wprowadziliśmy inny rozkład godzin. Informujemy rodziców, że lekcja zerowa może zaczynać się o godzinie 7.10. Może pojawić się również 9. lekcja kończąca się o godz. 16.10. Zajęcia dodatkowe rozpoczną się bliżej 17 – mówi Izabela Koziej, dyrektorka szkoły.

Spotkanie z Anną Zalewską w Bierutowie

LO nr 9, żeby przyjąć więcej uczniów, musi dostosować co najmniej trzy pomieszczenia: niewielką salkę do kontaktu z rodzicami, magazyn i pomieszczenie biurowe. Przebudowa strychu lub piwnicy nie wchodziła w grę. – Komfort pracy uczniów i nauczycieli jest fundamentem dobrej pracy. Dlatego warunki muszą być godne. Wydolność zapracowanego i niedofinansowanego nauczyciela jest średnia – zauważa Koziej.

Licealiści w szkole podstawowej

Natomiast w LO nr 17 przy ul. Tęczowej lekcji może być jeszcze więcej. W tej placówce utworzonych zostanie 12 klas pierwszych – dwa razy więcej niż dotychczas. – Nie przewidujemy drugiej zmiany, ale wprowadzimy 9., a może nawet 10. lekcję. Wierzymy jednak, że nie będzie takiej potrzeby – tłumaczy Edyta Cwynar, wicedyrektorka.REKLAMA

W minioną środę kurator oświaty Roman Kowalczyk wystosował oświadczenie, w którym przypomina, że szkoły w całym województwie są przygotowane do przyjęcia 49 tys. uczniów (26 tys. ósmoklasistów i 23 tys. gimnazjalistów). „Organy prowadzące szkoły – w lwiej części samorządy – przygotowały odpowiednią liczbę miejsc. Absolwentów będzie w tym roku dwukrotnie więcej, ale liczba miejsc, które czekają na nich w szkołach, jest dwa razy większa. Oznacza to, że podczas rekrutacji nie będzie ani łatwiej, ani trudniej – będzie tak samo jak w poprzednich latach” – napisał Kowalczyk. Dodał, że wystarczy miejsc dla wszystkich uczniów, o czym świadczą dane otrzymane od dyrektorów szkół.

W tym celu niektóre szkoły musiały się mocno nagimnastykować. LO nr 3, które według rankingu „Perspektyw” jest siódmym najlepszym liceum ogólnokształcącym w kraju, będzie prowadzić zajęcia… w szkole podstawowej.

– Zamiast sześciu klas będzie czytaj dalej


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments