fbpx

Mamy jeden z największych rządów na świecie, a nie mamy na ratowników. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR zostanie zlikwidowana!


SAR
Subksrybuj nas na Google News

Mamy jeden z najbardziej rozbudowanych rządów na świecie. Rząd woli wydawać więcej na administrację i telewizje publiczną niż zadbać o nasze bezpieczeństwo. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR zostanie zlikwidowana! Naszbaltyk.com donosi o niespodziewanych cięciach w budżecie

W portalu Naszbaltyk.com czytamy ;

Administrację morską czekają dobre, w mniemaniu Ministra Gospodarki Morskiej, zmiany. Po części zmiany te już się dokonały. 1 stycznia 2020 działalność zakończyło Witowo Radio. 1 kwietnia 2020 przestanie funkcjonować Urząd Morski w Słupsku. Jego kompetencje i zadania zostaną podzielone między Urzędy Morskie w Gdyni i Szczecinie. W następnej kolejności zlikwidowana zostanie Morska Służba Poszukiwania I Ratownictwa, która z dniem 1 stycznia 2021 roku przejdzie pod Urzędy Morskie w Gdyni i w Szczecinie.

Projekt pojawił się nagle i niespodziewanie dla samych zainteresowanych (z którymi nie był nigdy konsultowany) w dniu 14 stycznia 2020. Celem tej dobrej zmiany ma być „…optymalizacja struktur administracji rządowej oraz zwiększenie jej efektywności przy zachowaniu ekonomiki wydatkowania środków publicznych…” – czytamy z niedowierzaniem. Ministerialne uzasadnienie składa się z jednego zdania: „…Celem projektu jest poprawienie koordynacji i wykonywania zadań poszukiwania i ratowania życia na morzu, bezpieczeństwa i ochrony żeglugi oraz zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń na morzu w ramach środków i zasobów będących w posiadaniu jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw gospodarki morskiej…” Dowiadujemy się również, że zmiana nic nie kosztuje. I tyle….

….W 2018 roku SAR interweniowało 341 razy (rekord w ciągu 18 lat istnienia MSPiR), w 2019 327 razy, do 24.01. 2020 8 razy.

O projekcie likwidacji ich służby ratownicy dowiedzieli się 12 stycznia, nieoczekiwanie i bez uprzedzenia. Nikt nigdy z nimi na ten temat nie rozmawiał. Ogólnopolski Związek Zawodowy Oficerów i Marynarzy poinformował 16 stycznia, już po nagłośnieniu projektu w mediach, że „…w omawianych sprawach nie są prowadzone żadne rozmowy, uzgodnienia, negocjacje z reprezentatywnymi organizacjami zrzeszającymi marynarzy. Temat nie był także w żaden sposób zaprezentowany na forum branżowego dialogu społecznego, którego OZZOiM jest od lat uznanym członkiem…”

W tej sytuacji w dniu 17 lutego 2020 Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa unieważniła postępowanie dotyczące dostawy wielozadaniowego statku ratowniczego, na którego zakup planowała wydać prawie 275 mln złotych. O zgodę na budowę tego statku MSPiR zabiegała od lat. Teraz jednak dalsze prowadzenie postępowania i wykonanie zamówienia „nie leży w interesie publicznym”. Jak dodaje w piśmie Maciej Zawadzki, dyrektor Służby SAR, „zamawiający nie mógł przewidzieć tej okoliczności przed wszczęciem postępowania”.

Podsumowując – nie będzie już ani tak potrzebnego ratownictwu morskiemu statku ani też samej Służby SAR. Co dalej, jak bezpieczne będzie nasze morze, nie wiadomo.

Źródło Naszbaltyk.com


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
4 lat temu

To kontynuacja eksperymentalnego programu tego rządu EUTANAZJA+. Poprzednimi etapami było odebranie środków z onkologii a przeznaczenie ich na promocję prezydenta Dudy, zamykanie porodówek w całym kraju, odebranie refundacji leków pooperacyjnych i brak podwyżek obiecanych rezydentom, co zmusza ich do emigracji. Rząd jest konsekwentny w swych działaniach. Program EUTANAZJA+ spowoduje wygubienie słabszych członków społeczeństwa i pozostawienie większej kasy dla mniejszej grupy, wobec czego 500+ zamienione zostanie na 1500+, a rząd będzie nami rządził dopóki wszyscy nie wymrzemy.