fbpx

Mateusz Krezus Morawiecki ma ok. 5,1 mln zł oszczędności-najniższa emerytura, dziś wynosi 935 zł na rękę !


Subksrybuj nas na Google News
[boombox_dropcap style=”primary” font_size=”70px” color=”red”
class=”class-name”] O [/boombox_dropcap]

biecywałem ciężką pracę dla Polski. Z tak dużym poparciem jest ona zawsze lżejsza… pisze na twetterze premier Mateusz Morawiecki

Oświadczenie majątkowe premiera Mateusza Morawieckiego może budzić zazdrość. Na stronach internetowych Sejmu opublikowano dokument, w którym Mateusz Morawiecki wymienia składniki swojego  majątku.

Oszczędności w gotówce

Mateusz Morawiecki ma ok. 5,1 mln zł oszczędności. Co ciekawe to mniej niż deklarował jeszcze rok temu. Składając oświadczenie majątkowe w grudniu 2018 roku, Mateusz Morawiecki deklarował, że jego oszczędności wynoszą 5 mln i 380 tys. zł. Wygląda więc na to, że majątek premiera zmniejszył się o 280 tys. zł.

Ogromne oszczędności to nie jest jedyny ślad w oświadczeniu majątkowym Morawieckiego świadczący o tym, że był jednym z najważniejszych ludzi w polskiej bankowości.

 Dzisiaj Morawiecki ma “uprawnienia do akcji Santander” (kiedyś właśnie BZ WBK). Pada tam liczba 3857, jednak – jak sam przyznaje w swym oświadczeniu – premier “nie ma wiedzy”, kiedy może coś z nimi zrobić. Podkreśla, że ma “uprawnienia do akcji Santander określone kwotowo w wysokości 350 tys. zł”

Nie osiągam dochodu z tego tytułu. Nie mam wiedzy, czy te uprawnienia mogą się zmaterializować

– precyzuje Morawiecki. 

Premier pisze też o “prawie do odroczonych premii”. Morawiecki podkreślił, że chodzi o premie “ujęte w raportach rocznych BZ WBK, należne na podstawie stosunku pracy zakończonego z dniem 16 listopada 2015 roku”. 

Przypomnijmy, że Morawiecki deklarował już, iż w czasie pełnienia funkcjo rządowych “powstrzyma się z realizacją praw do odroczonych w czasie premii”. Innymi słowy, póki jest w rządzie żadnych premii od Santandera (byłego BZ WBK) nie otrzyma.

A ile Morawiecki zarobił jako premier? Według oświadczenia majątkowego premier z tytułu wynagrodzenia w KPRM miał ponad 208 tys. zł.

Domy, grunty i mieszkanie Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki posiada dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych, położony na działce o wielkości 4,6 tys. m.kw. Stoi tam nie tylko dom. Są też zabudowania gospodarcze oraz domki letniskowe. Morawiecki wycenił wszystko na ok. 1,9 mln zł.

Dodatkowo premier ma 100-metrowy dom całoroczny na działce o pow. 3,1 tys. m.kw. Tu – jak zaznaczył – jest też współwłasność działki (z zaznaczoną wyłącznością dysponowania ok 300 m.kw.). Tę nieruchomości szef rządu wycenił jeszcze lepiej, bo na 3-3,5 mln zł.

Jest też segment w tzw. szeregówce. Ma on 180 m. kw. i położony jest na 400-metrowej działce. Segment ten jest współwłasnością Morawieckiego (w 50 proc.). Przybliżona wartość tej współwłasności to 600 tys. zł.Najtańsza z tego wszystkiego jest dwuhektarowa działka rolna za ok. 200 tys. zł.Mateusz Morawiecki ma też mieszkanie o metrażu 72,4 m.kw. Jego wartość to 1,1 mln zł.

Mienie ruchome

Jeśli chodzi o mienie ruchome (jak podkreślono w oświadczeniu – o wartości powyżej 10 tys. zł) premier Mateusz Morawiecki trochę tu zainwestował. Pochwalił się drogą zabudową kuchenną o wartości ok. 60 tys. zł, meblami o łącznej wartości ok. 270 tys. zł oraz sprzętem technicznym szacowanym na 20 tys. zł.

Pożyczka dla siostry i rozdzielność majątkowa z żoną

W oświadczeniu majątkowym znajdziemy też informacje o tym, że premier udzielił pożyczki swojej siostrze. Jest mu winna 300 tys. zł. Co ciekawe, pożyczka ta nie zmniejsza się. Porównaliśmy poprzednie oświadczenia majątkowe i we wszystkich pożyczka wynosi 300 tys. zł.

Z ciekawych spraw związanych z majątkiem Morawieckich jest też ta, o której pisała niegdyś “Gazeta Wyborcza”.

Chodzi o zakup w 2002 roku 15 hektarów gruntów za 700 tys. zł od jednej z parafii we Wrocławiu. Rzeczoznawca, którego cytowała gazeta ocenił, że nieruchomość już w 1999 roku warta była prawie 4 miliony złotych. Teraz – jak twierdzi “GW” – może to być 70 milionów złotych.

Według publikacji Morawiecki nie musiał wpisywać działki do oświadczenia majątkowego, ponieważ w 2013 roku dokonał częściowej rozdzielności majątkowej ze swoją żoną, Iwoną Morawiecką.

Żona premiera Iwona Morawiecka zadeklarowała gotowość “sprzedaży terenów po cenie zakupu”. Jak sie można domyśleć ,nic takiego jak dotąd nie miało miejsca…

Ja tylko chce przypomnieć …


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments