fbpx

Niedzielski odsyła szczepionki, a winą obciąża Ukraińców wykorzystując klauzulę “Siły Wyższej”


Subksrybuj nas na Google News

Polski nie stać na szczepionki przeciwko największej pandemii ostatnich stuleci, ponieważ wydatki związane z uchodźcami nie pozwalają płacić skarbowi państwa za kolejne ich dostawy, twierdzi minister zdrowia i dodaje — Odmawiamy przyjmowania szczepionek i wykonywania płatności — poinformował Adam Niedzielski w programie “Rozmowa Piaseckiego” w TVN24. 

Polska jest krajem odznaczającym się bardzo dużą ilością zgonów na Covid-19, oraz bardzo dużą ilością zgonów ponad normatywnych, za które pośrednio odpowiada również pandemia. Niedawno usłyszeliśmy od ministra, że media nie będą informowane na bieżąco o zakażeniach, ponieważ nie ma już tak dużego zainteresowania tym tematem. Dziś Adam Niedzielski w programie “Rozmowa Piaseckiego” w TVN24 informuje, że wydatki związane z uchodźcami są tak wysokie, dlatego Polska musiała wystąpić o rozłożenie dostaw. Wszystko na to wskazuje że Ministerstwo Zdrowia zaciska mocno pasek.

Wojna w Ukrainie to “Siła Wyższa”, która nie pozwala kupować szczepionek w Polsce

Umowa z producentem szczepionek przewiduje odmowę przyjęcia partii medykamentów z powodu tak zwanej siły wyższej. Minister za taką uznał wojnę na Ukrainie.

Jak przekazał Niedzielski, Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej oraz producentów szczepionek, aby planowane dostawy rozłożyć w czasie. — Chcieliśmy rozłożyć te dostawy na 10 lat i płacić wtedy, kiedy otrzymamy szczepionki. Niestety, spotkaliśmy się z kompletnym brakiem elastyczności po stronie producentów — przekazał Niedzielski.

Szef resortu zdrowia potwierdził, że kontrakty na szczepionki to “poważne obciążenie finansowe”.

Mamy teraz napięcia finansowe związane z napływem uchodźców. Czujemy, że w skali Unii Europejskiej mamy prawo do oczekiwania, że specjalne instrumenty, które będą nam dawały większą elastyczność, chociażby w takich kontraktach, będą dla nas projektowane — podkreślił Niedzielski.

Miliardy z Unii Europejskiej na pomoc uchodźcom.

Minister Niedzielski narzeka na wydatki związane z przebywającymi w Polsce uchodźcami z Ukrainy. Nie wspomniał, że Polska wyciągnęła rękę po unijne pieniążki i takie są wypłacane.

“14 kwietnia weszło w życie unijne rozporządzenie, które upraszcza korzystanie z funduszy na sfinansowanie pobytu uchodźców z Ukrainy. To odpowiedź na postulaty Polski, która twierdziła, że zbyt skomplikowane są procedury przekazywania środków z budżetu UE na ten cel. Nowe przepisy zakładają, że 40 euro tygodniowo na uchodźcę (niezależnie od tego, czy przebywa w kraju pełen tydzień czy tylko kilka dni) może być wypłacane jako zaliczka. Te pieniądze mogą być wypłacane przez okres maksimum 13 tygodni. Jeśliby założyć, że w Polsce przez te 13 tygodni będzie milion ukraińskich uchodźców, to w łatwy sposób rząd może sięgnąć do 520 mln euro, jeśli byłyby to 2 miliony – kwota uległaby podwojeniu do 1 mld 40 mln euro” – czytamy na łamach Rzeczpospolitej

Pieniądze te pochodzą z niewykorzystanych środków z polityki spójności z budżetu UE na lata 2014–2020. Nasz kraj dostał do dyspozycji 80 mld euro. Nie wszystkie te fundusze zostały wykorzystane, tak naprawdę nie wiadomo ile z nich zostało rozliczone bo polscy urzędnicy nie przesłali do tej pory danych do Komisji Europejskiej.

Kolejnymi źródłami refundacji wydatków związanych z uchodźcami są przekształcone fundusze odbudowy gospodarki po pandemii. Zapadła decyzja, żeby także te pieniądze mogły zostać przeznaczone na opłacenie infrastruktury, mieszkań, zatrudnienia, edukacji, opieki zdrowotnej i opieki nad dziećmi dla uchodźców. Transza dla Polski na 2021 r. wynosiła 1,6 mld euro, z tego 1,2 mld euro nie zostało zaprogramowane, czyli można je wydać na uchodźców. 


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Komunisto poddaj się eutanazji
Komunisto poddaj się eutanazji
2 lat temu

Komunisto poddaj się eutanazji świat będzie lepszy a Polska zacznie się rozwijać. Ty jestem kulą u nogi szambem do którego wciągasz całą Polskę podcinasz skrzydła polskim przedsiębiorcom i gospodarce. Proszę w imieniu całej Polski poddaj się eutanazji to będzie prezent pożegnalny i dowód że postąpiłeś słusznie aby ratować przyszłe setki tysięcy niewinnych i bezbronnych ofiar krwiożerczego komunisty. Najlepsza wiadomość w mediach brzmi – Minister Zdrowia Adam Niedzielski poddał się eutanazji. Ruszyło go sumienie za spowodowanie masowych zgonów i eksterminacji.

To on jeszcze nie dynda ?
To on jeszcze nie dynda ?
2 lat temu

Słynne słowa Grzegorza Brauna muszą się zrealizować ponieważ też kmiot czeka na kolejną falę która pozwoli mu na uśmiercenie setek tysięcy istnień ludzkich. Zgiń niech szlag jakiś cię trafi jeśli masz choć trochę moralności i empatii popełnij samobójstwo ocalisz tym setki tysięcy Polaków.