fbpx

Niemiecka gospodarka odskoczy nawet całej Europie. Tam rządzą fachowcy. W Niemczech zaskoczenie. Analitycy i inwestorzy w coraz lepszych nastrojach.


Subksrybuj nas na Google News

Indeks zaufanie ZEW niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w kwietniu zaskoczył cały świat. Niemieccy inwestorzy tak ufają w działania swojego rządu że rynek spodziewał się spadku indeksu do -42 pkt, a wskaźnik pokazał wartość 28,2 pkt.

Panie premierze Polski to Niemcy mieli brać z nas przykład, a oni przebili nawet 500plus. Żeby dawać też trzeba umieć. Miska ryżu może nie wystarczyć.

Indeks ZEW – indeks badania koniunktury autorstwa niemieckiego instytutu ZEW w Mannheimie. ZEW jest wskaźnikiem obrazującym opinie i nastroje dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej w Niemczech.

Miało być załamanie a jest wulkan optymizmu

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w kwietniu nieoczekiwanie się poprawiło – wynika z danych Instytutu ZEW. Raport pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup, co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wyniósł 28,2 pkt, wobec -49,5 pkt miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie -42,0 pkt.

Indeks nastrojów ekonomicznych ZEW dla Niemiec wzrósł najsilniej historii o ponad 77 punktów

Niemcy radzą sobie z pandemią w swoim stylu: skrupulatnie i metodycznie

Gospodarka ;

Prawo pracy w Niemczech liczy już sto lat. Zapobiega nagłym zwolnieniom i pozwala pracownikom otrzymywać wynagrodzenie nawet wtedy, gdy ich praca tymczasowo jest zawieszona. Nazywany Kurzarbeit (dosłownie  „krótka praca”), program nakłania firmy do ciągłego wypłacania pracownikom do 67 proc. wynagrodzenia nawet wtedy, gdy nie mają oni nic do roboty – a rząd im to zwraca.

Federalna Agencja Pracy (BA) podaje że od początku pandemii koronawirusa do programu pracy skróconej swoich pracowników zgłosiło ponad 750 tys. niemieckich firm. Agencja dopiero pod koniec kwietnia poda przybliżoną liczbę osób, którym przyznano prawo do „postojowego”. Nieoficjalnie podaje się że z programu skorzysta około 4 milionów pracowników.

Program polega na przejęciu przez państwo wypłacania pensji pracownikom w przedsiębiorstwach, w których ze względu na nieoczekiwane okoliczności doszło do częściowego lub całkowitego wstrzymania pracy. Budżet państwa pokrywa 60 proc. miesięcznego wynagrodzenia netto. Wypłata świadczeń może trwać maksymalnie do 12 miesięcy.

Społeczeństwo ;

Niemcy postawiły na swoje samorządy, a w szczególności ze zdecentralizowanej architektury swojego systemu opieki zdrowotnej. To mniej więcej co kiedyś zakładał wprowadzić premier Morawiecki, a co później rozwaliło SLD i dokończył PiS.

Testy, testy, testy – od samego początku nie tak jak w Polsce “Duża ilość testów wprowadzi bałagan”

Niemcy niezwykle szybko wprowadzili szeroko zakrojone testy. W wyniku tego udało się opanować wiele zakażeń wśród młodszej populacji, która przechodzi Covid-19 bezobjawowo, podczas gdy inne kraje nadal testowały osoby głównie starsze i widocznie chore.

Niemcy nadal mają wolne moce przerobowe: około 10 tys. z ponad 22 tys. łóżek wciąż jest wolnych. Dzięki temu niemieckie szpitale mogą uratować życie większej liczbie pacjentów – a nawet pomóc niektórym chorującym z Francji i Włoch.

Rząd i społeczeństwo Niemiec polega na opinii fachowców. Polski rząd nie radzi się nikogo bo sam wszystko wie lepiej.

W Polsce nie istnieje żaden dialog z rządem, skarzą się na to wszystkie środowiska od nauczycieli, przez przedsiębiorców, lekarzy i prawników.

W Niemczech jest zupełnie inna kultura. Tu na pierwszym miejscu liczy się wiedza, kompetencje, plan działania i porządek. Podczas odbywających się w tym tygodniu wideokonferencji między kanclerz a liderami państw niemieckich w dużej mierze dyskutowano o potencjalnych zaletach jednego z referatów, przygotowanego przez Niemiecką Narodową Akademię Nauk, w którym wezwano do selektywnego ponownego otwarcia szkół dla niektórych grup wiekowych, a także innego, w którym wezwano do zamrożenia gospodarki na kolejne trzy tygodnie.

Można Niemcom zarzucać żółwie tempo wprowadzanych zmian i reform, ale dzięki takiej polityce więcej ludzi jest bezpiecznych, gdy sprawy mają się źle. Jak widać po wskaźnikach w ten sposób też można bić rekordy.

Źródła Obserwator Finansowy; Forsa.pl; Business Insider


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments