fbpx

Inflacja najwyższa w Europie! Zarabiamy coraz mniej. Polska znowu liderem, ale konfetti i zachwytu nie będzie bo nie ma czym się chwalić.


Subksrybuj nas na Google News

Będziemy zarabiać mniej. To już wiedzieliśmy, ale teraz będziemy zarabiać jeszcze mniej, nie tylko ze względu na epidemię i zmniejszony rynek ofert pracy. Od wypłaty odejmijmy sobie jeszcze koszty inflacji, ponieważ za każde 100 zł kupimy średnio 4% mniej towarów. To najwyższa inflacja w Polsce od wielu lat.

Rynek pracownika w Polsce zniknął

Pracodawcy nie mają złudzeń – w obecnej sytuacji nie stać ich na utrzymanie wszystkich pracowników. Blisko połowa firm przebadanych na początku kwietnia przez Polski Instytut Ekonomiczny planuje obniżyć swoim pracownikom pensje, a 28% przedsiębiorstw szykuje zwolnienia.

Inflacja dobija nasze wynagrodzenia, drożej już nie powinno być.

Polska po raz drugi od momentu wejścia do UE jest krajem z najwyższą dynamiką cen w Unii. Pierwszy raz zdarzyło się to w grudniu 2011 r. Ale w danych widać też potwierdzenie tezy, że szok związany z epidemią powinien wywołać raczej zmniejszenie presji cenowej w krótkim okresie. 

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja w marcu spowolniła tylko minimalnie – do 4,6 z 4,7 proc. w ujęciu rok do roku. Jest więc bliska najwyższego poziomu od listopada 2011 roku. Wyraźnie drożała m.in. żywność, ale także, co jest widoczne od pewnego czasu – usługi. 

Credit Agricole szacuje, że inflacja z 4,5 proc. w pierwszym kwartale tego roku spowolni do 2,9 proc. w drugim, 2,0 proc. w trzecim i 2,3 proc. w czwartym kwartale. Z kolei mBank w raporcie z początku kwietnia spodziewał się, że z 4,5 proc. średnio w pierwszym kwartale tego roku inflacja spadnie do 2,1 proc. jesienią i zimą, a nawet jeszcze mocniej w przyszłym roku. 

Polska i Węgry na jednym poziomie

Swoje dane podał także Eurostat, unijny urząd statystyczny. Liczy on inflację nieco inaczej niż GUS, po to, by wskaźniki dla poszczególnych krajów były porównywalne. Trend jest jednak ten sam – w marcu wzrost cen w naszym kraju lekko spowolnił, do 3,9 proc. rok do roku wobec 4,1 proc. w lutym. To daje nam, obok Węgier, pierwsze miejsce w zestawieniu państw UE z najwyższą inflacją. 


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments