fbpx

Poseł PiS właściciel wyciągu narciarskiego, hotelu i karczmy musi wytłumaczyć poważne niejasności w dokumentach.


2 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Po zeszłotygodniowej publikacji “Rzeczpospolitej” dotyczącej przekazania udziałów w dwóch spółkach żonie, z którą ma wspólnotę majątkową, majątkiem Andrzeja Guta-Mostowego, posła i sekretarza stanu w ministerstwie rozwoju, zainteresowało się CBA.

Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdzi czy wiceminister Andrzej Gut-Mostowy nie złamał przepisów antykorupcyjnych zakazujących posiadania więcej niż 10% udziałów w spółkach.

Śledczy badają oświadczenie wiceministra Andrzeja Guta-Mostowego

W zeszłym tygodniu dziennikarze gazety “Rzeczpospolita” ujawnili, że wiceminister Andrzej Gut-Mostowy przepisał udziały w dwóch spółkach małżonce, z którą ma wspólnotę majątkową. Przed wstąpieniem do rządu Andrzej Gut-Mostowy posiadał 47% udziałów w spółce jawnej Sabała oraz miał pakiet większościowy, 51%, w Witów Ski sp. z o.o.. Jednak w oświadczeniu majątkowym złożonym 14 stycznia tego roku wicepremier wpisał, iż posiada jedynie po 10%.

“Oświadczenia majątkowe składane przez osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe, jak również przestrzeganie przez te osoby zakazów wskazanych w art. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne podlegają systemowej, ciągłej weryfikacji prowadzonej przez Biuro” – odpowiedziało CBA gazecie. Poinformowano również, iż “takimi czynnościami objęte zostało również oświadczenie majątkowe złożone przez Andrzeja Guta Mostowego w styczniu tego roku, które wraz z oświadczeniem z dnia 28 maja br. (oświadczenie roczne za 2019r.) jest aktualnie przedmiotem trwających czynności analityczno-informacyjnych.” W odpowiedzi zaznaczono jednak, że “dotychczas nie uzyskano w ich trakcie informacji dających podstawę do wszczęcia czynności kontrolnych”.

Zyskowny biznes – hotel, karczma i stacja narciarska

Jak informuje “Rzeczpospolita” małżeństwo Gutów-Mostowych jest właścicielem dwóch spółek – jawnej Sabała w Zakopanem, do niej należy hotel na Krupówkach oraz karczma i Witów Ski, spółka z o.o., do której należy stacja narciarska w Witowie na Podhalu. Jeszcze w tym roku przed wejściem do rządu wicepremier posiadał 47% udziałów w Sabale, a jego małżonka 3%, co razem dawało pakiet 50% oraz 299 udziałów czyli pakiet większościowy 51% w spółce Witów Ski o wartości ponad 3 mln zł. Spółka Sabała, przynosząca właścicielom milionowe zyski, korzysta z rządowego bonu turystycznego, którego autorem jest sam minister Andrzej Gut-Mostowy.

Prezent dla małżonki

Minister zdradził “Rzeczpospolitej”, że zarówno udziały jak i wkład w obu spółkach podarował żonie w aktach notarialnych. Jednak zdaniem prawników ponieważ posiada wspólnotę majątkową jest to niedopuszczalna koncentracja. Według Grzegorza Makowskiego z Fundacji Batorego “scedowanie udziałów w spółce na żonę z którą ma się wspólność majątkową, prowadzi do niedopuszczalnej koncentracji”. W podobnym tonie wypowiada się w swojej opinii Dr hab. Jan Jakub Zięty, radca prawny, stwierdzając, że “jeżeli funkcjonariusz będzie współwłaścicielem akcji (udziałów) lub będą one objęte wspólnością majątkową jego i współmałżonka, to w przypadku przekroczenia wartości wskazanych w ustawie naruszy on zakaz”.

Wicepremier Gowin broni zastępcy

Wicepremier Jarosław Gowin, w środę w Sejmie bronił swojego podwładnego mówiąc, że “nie ma żadnego konfliktu interesów. Minister Gut-Mostowy brał udział w rozmowach z branżą narciarską, ale (…) wszystkie decyzje podejmowałem ja osobiście, pan minister nie miał żadnego wpływu na decyzje”.

Źródło: Rzeczpospolita

Skiba nie przebiera w słowach. “Gowin jak tania parówka. Trwa handel i festiwal haków w polskiej piaskownicy”

Gowin: Logika rządu w sprawie UE jest sprzeczna z naszym interesem narodowym.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

2 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
3
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ