fbpx

Powolny jak… Trybunał Konstytucyjny. Są sprawy, które czekają na rozpatrzenie już 5 lat – tok.fm


fot. Przemek Wierzchowski/AG
Subksrybuj nas na Google News

Już prawie 500 spraw czeka w Trybunale Konstytucyjnym na rozpoznanie. Kolejka się wydłuża, a TK w niewytłumaczalny sposób spowalnia tempo prac.

Uzyskanie statystyk dotyczących liczby rozpatrywanych spraw przez Trybunał Konstytucyjny nie było łatwym zadaniem. TK – zasłaniając się nawałem pracy – kazał czekać na informację ponad miesiąc. Gdy otrzymaliśmy już statystyki, okazało się, że nie wiadomo, czym trybunał jest tak zapracowany.REKLAMA

Od początku 2019 roku do 7 czerwca Trybunał Konstytucyjny zbadał merytorycznie tylko 22 sprawy. Dla porównania, w całym ubiegłym roku rozpatrzono 81 spraw, w 2017 – 100 spraw, a w 2016 prawie 150. Średnio na rozpatrzenie sprawy trzeba czekać prawie dwa lata. Choć oczywiście są przypadki rozpatrywane od razu. W TK zalegają też dwie sprawy jeszcze z 2014 roku. A to oznacza, że mija już pięć lat oczekiwania na rozpatrzenie. 

Odpowiedź na pytania odnośnie TK

Odpowiedź na pytania odnośnie TK Michał Janczura/TOK FM

Średni czas rozpoznania sprawy zakończonej wyrokiem w 2019 r. wyniósł ok. 22 miesięcy. To wszystko sprawia, że zaległości rosną. Na rozpoznanie oczekuje: 312 spraw na etapie wstępnej kontroli oraz 176 – na etapie rozpoznania merytorycznego.

Co znaczy powolny Trybunał?

6 marca Trybunał Konstytucyjny przyznał rację kobietom urodzonym w 1953 roku. Okazało się, że ograniczenie im prawa do emerytury było niezgodne z konstytucją. Radość nie trwała długo. ZUS nie przeliczy wysokości emerytur większości kobiet, bo … TK wydał wyrok zbyt późno. Sprawa, która trafiła do niego w 2016 roku, doczekała się finału po trzech latach, w 2019 roku. A kilka miesięcy wcześniej upłynęły terminy na wznowienie postępowania.

To oznacza, że kilkadziesiąt tysięcy kobiet poszkodowanych jest podwójnie. Najpierw przez polityków, którzy zabrali im prawo do wyższych świadczeń, a teraz przez TK, który uznał, że pieniądze im się należą, ale sam sprawił, że ich nie otrzymają.

A koszty rosną

Zajrzeliśmy też do budżety Trybunału Konstytucyjnego, który czytaj dalej na tok.fm


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments