Rafał Trzaskowski oddał hołd Polkom! “Warszawa jest kobietą”


Trzaskowski_Kobiety

Podczas dzisiejszej sesji Rady Warszawy – stołeczni radni zagłosowali za pomysłem Rafała Trzaskowskiego, który zakłada upamiętnienie w stolicy wybitnych kobiet. Chodzi o nadanie imion pasażom przy Pałacu Kultury i Nauki, ulicę oraz park.

Pasaże, park i ulica

Wśród uhonorowanych kobiet znalazły się Zuzanna Ginczanka, Kazimiera Iłłakowiczówna, Halina Poświatowska, Anna Świrczyńska, Irena Krzywicka, Maria Morska i Maria Dulębianka. To właśnie pasaże przy Pałacu Kultury i Nauki będą nosić ich nazwiska.

To nie wszystko! Prezydent Warszawy przypomniał również o tym, że od dziś – dzielnica Bemowo będzie posiadać ulicę Trzech Lotniczek Polskich. Natomiast mieszkańcy Białołęki będą mogli spacerować po parku im. Ireny Jarockiej.

Kim są uhonorowane?

Warto tutaj pokrótce przedstawić historie tych wybitnych kobiet.

Zuzanna Ginczanka (właściwie  Zuzanna Polina Gincburg) (1917 – 1944) była przedwojenną polską poetką, która należała do słynnej grupy “Skamandrytów” (pisała m.in do “Szpilek”). Podczas wojny uciekła do Lwowa, gdy miasto zostało zaatakowane przez hitlerowskie Niemcy – Ginczanka napisała swój słynny wiersz „Non omnis moriar”

Kazimiera Iłlakowiczówna (1892-1983) była polską poetką, tłumaczką i jedną z najpopularniejszych postaci życia literackiego w międzywojennej Warszawie. Zasłynęła zbiorem wierszy zatytułowanym “Ikarowe loty”. Interesowała się feminizmem. Jako ciekawostkę można podać fakt, że w latach 1926 – 1935 była sekretarką Józefa Piłsudskiego

Halina Poświatowska (1935 – 1967) należała do powojennego poetyckiego pokolenia “Współczesności” (lub pokolenia ’56). Poświatowska w twórczości najczęściej poruszała tematy przeplatającej się wzajemnej miłości i śmierci. Zmarła w wyniku choroby serca. W 2007 roku jej postać została upamiętniona pomnikiem, który znajduje się w Częstochowie.

Anna Świrszczyńska (1909 – 1984) zasłynęła jako autorka utworów dla dzieci i młodzieży. Wielką popularność przyniósł jej wiersz  pt. „Rok 1941”. Podczas powstania warszawskiego pełniła rolę sanitariuszki.

Irena Krzywicka (1988 – 1994) była polską poetką żydowskiego pochodzenia, lecz przede wszystkim wyróżniała się z propagowania świadomego macierzyństwa, antykoncepcji i edukacji seksualnej. W swoich czasach jako feministka była uważana za skandalistkę m.in. poprzez poruszanie tematów homoseksualizmu.  W 1954 została radną miasta Warszawy.

Maria “Niuta” Morska (właściwie Anna Frenkiel) (1895 – 1945) swoją karierę zaczynała na deskach teatru. W międzywojniu zasłynęła jako deklamatorka utworów skamandrytów w warszawskiej kawiarni “Pod Picadorem”. Była obiektem miłości wielu ówczesnych poetów, a nawet poetek (podkochiwała się w niej Anna Iwaszkiewicz). W czasach jeszcze przedwojennych odważnie opisywała problem dyskryminacji kobiet w hitlerowskich Niemczech. Zmarła na atak serca.

Maria Dulębianka (1861 – 1919) była działaczką społeczną, feministką oraz artystką. Do dzisiaj krążą plotki o jej romansie z Marią Konopnicką (Dulębianka stworzyła nawet jej portret). W 1908 roku chciała kandydować do Sejmu Krajowego we Lwowie (jej kandydaturę odrzucono ” z przyczyn formalnych”),  uczestniczyła w obronie Lwowa podczas wojny polsko-ukraińskiej. Zmarła na tyfus.

Irena Jarocka (1946 – 2012) była słynną polską piosenkarką. Autorka takich hitów, jak “Kawiarenki“, czy “Wymyśliłam Cię”. Znana również z działalności medialnej w Stanach Zjednoczonych. W 2010 roku zaśpiewała wspólnie z Michaelem Boltonem piosenkę “Break Free” – był to jej ostatni nagrany przebój. Jarocka zmarła w 2012 roku z powodu glejaka mózgu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Exit mobile version