fbpx

Totalny chaos w państwie. Wybory najważniejsze gospodarka poczeka albo umrze. Gowin odszedł, ale został. PiS przegrywa pierwsze głosowanie.


Subksrybuj nas na Google News

Rządząca koalicja na czele z Jarosławem Kaczyńskim zachowuje się jakbyśmy żyli w zupełnie innej rzeczywistości. Politycy PiS mają w głowie tylko wybory, jakby wokół nich nie było żadnej epidemii. Czekają przedsiębiorcy, pracownicy i uczniowie klas maturalnych. A w sejmie tylko o wyborach i kto z kim dalej będzie “siedział przy korycie”.

Przewidywania co do przyszłości gospodarki są czarne. Zagrożenie coraz większe a my tylko o wyborach.

  • 50% Polaków boi się utraty pracy.
  • 70% Polaków uważa, że ich wynagrodzenia się obniżą
  • 80% uważa że pomoc gospodarcze jest tak samo ważna jak walka z epidemią

Niemcy wypacają przedsiębiorcom nawet po 15 000 euro w maks trzy dni. Polska miała być przykładem dla Niemiec

50 mld euro na pomoc małym biznesom i samozatrudnionym zagrożonym bankructwem czy 33,5 mld euro na zasypanie dziury wynikającego z zawieszenia niektórych podatków dla firm. Pomoc wysyłana jest prawie natychmiast po wysłaniu uproszczonego wniosku.

– Wiem, że dam sobie radę. Wiem też, że ani moi pacjenci, ani moi pracownicy nie zostaną sami – mówi dr Esther Cuerda-Galindo, która tuż przed wybuchem epidemii otworzyła w Niemczech klinikę dermatologiczną i zatrudniała cztery osoby

Nasze “koła zamachowe gospodarki” trzeszczą

Branża budowlana twierdzi, że popyt spadnie o 50%, musimy zwolnić część ekip budowlanych. Ceny nieruchomości spadną. Część firm budowlanych zbankrutuje.

Banki zwalniają pracowników ; Santander około 430 osób, Alior Bank redukuje placówki o 25%, Pekao chce zwolnić od 1 200 do 1 350 osób a 1 300 zmienić warunki zatrudnienia,

Branża Turystyczna : Tutaj jest najgorzej Firma eSky – symbol sukcesu – ogłosiła zwolnienia grupowe. W Polsce eSky zatrudnia ponad 600 pracowników. W badaniu PIE aż 28 proc. przedsiębiorstw zadeklarowało zwolnienie części pracowników w kwietniu i maju. To samo dotyczy branży gastronomicznej.

Rząd utracił większość. PiS przegrywa pierwsze głosownie w sejmie.

Borys Budka (KO): – Ten rząd utracił większość do tego, by forsować absolutnie złe rozwiązania wyborcze. Skoro ten rząd nie potrafi zastosować obowiązującej konstytucji i pcha nas w złe rozwiązania wyborcze, to stracił legitymację do tego, by trwać. Stracił większość parlamentarną.

To już kwestia czasu do utracenia większości parlamentarnej przez rządzący PiS.

Dla Kaczyńskiego wybory są najważniejsze. Gospodarka i ludzie muszą poczekać.

„Szok epidemiologiczny jest trudny do oceny przy użyciu tradycyjnych modeli ekonomicznych, dlatego też prognoza wzrostu gospodarczego na 2020 r. jest obecnie obciążona bardzo wysoką niepewnością. W scenariuszu bazowym zakładamy, że kwarantanna potrwa do końca maja, a po spadku PKB w II i III kwartale 2020 roku, ma szansę nastąpić dosyć szybkie i dynamiczne odbicie koniunktury” – czytamy w raporcie bankowców z Pekao.

Prezydent: Jeśli można iść do sklepumożna iść do lokalu wyborczego. 

Jarosław Kaczyński stwierdził, że wybory uzupełniające “pokazały, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich w terminie” jest możliwe. Co więcej, prezes PiS mówił o tym, iż w wyborach była duża frekwencja, rzędu 42 proc. – tak, ale tylko w jednym miejscu, w większości była to frekwencja między 6 a 8 proc.

Wybory uzupełniające, które odbyły się w niedzielę, pokazały, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich w terminie jest dzisiaj całkowicie możliwe – powiedział PAP Kaczyński.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
Marian
4 lat temu

Jeszcze dlugo nie a potem wcale,Polska nie bedzie przykladem dla NIemiec!

Marian
Marian
4 lat temu

Jeszcze dlugo nie a potem wcale.Polska nie bedzie przykladem dla Niemiec!