fbpx

Za kampanie PiS zapłacą abonenci TVP pod pretekstem promocji filmu “Solid Gold”?


Flickr zdjęcie ilustracyjne
Subksrybuj nas na Google News

“Solid Gold” film Jacka Bromskiego jest już gotowy pierwotnie premiera filmu planowana była na 5 lipca – została jednak przesunięta na 11 września, o czym – według “Wyborczej” – zdecydował sam Jacek Kurski. Anonimowo wypowiadający się dla “Wyborczej” aktorzy są przerażeni. “Wzięliśmy te role w dobrej wierze, zagraliśmy najlepiej, jak potrafimy. Nie wiedzieliśmy, że to może być wykorzystane w kampanii wyborczej. Co możemy zrobić, żeby nie być częścią rządowej propagandy“? – mówi jeden z nich.  

Streszczenie filmu – filmpolski.pl

Kaja Miller jest młodą, uczciwą policjantką. W czasie jednej z nieudolnie przeprowadzonych akcji zostaje porwana i zgwałcona. Uciekając zabija swoich oprawców, a w raporcie zataja okoliczności zajścia i odchodzi z pracy.
Osiem lat później do Gdyni ściąga ją jej były szef, Nowicki, wysoki oficer CBŚ, który stoi na czele zespołu prowadzącego dochodzenie w sprawie biznesowo-politycznych powiązań na Pomorzu. Grupa ma za zadanie rozpracowanie przestępców zajmujących się budowaniem piramidy finansowej o ogromnym zasięgu.
Tropy prowadzą do Kaweckiego – nieuczciwego biznesmana wykorzystującego polityczne znajomości do ochrony własnych interesów. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi i obnaża powiązania świata biznesu, służb i przestępczości zorganizowanej. Galeria zdjęć z planu

Jacek Bromski reżyser – o filmie mówi, że to „political fiction”. – Scenariusz opowiada historię wymyśloną i udramatyzowaną dla potrzeb filmu, którą jednak prawdziwe wydarzenia uwiarygodniają, w myśl zasady, że fikcja nieśmiało naśladuje życie. 

Państwo płaci za film o Amber Gold

“Solid Gold” kosztował dziewięć milionów. Na ta kwotę złożył się PISF, Narodowy Instytut Audiowizualny, Gdyński Fundusz Filmowy 800 tys, a TVP wyłożyła aż trzy i ma się zająć dystrybucją obrazu, mimo że Akson Studio – główny producent – ma w tym większe doświadczenie.  Dlaczego tak się stało, dlatego że dystrybutor odpowiada też za reklamę filmu i tu jest sedno sprawy. To Jacek Kurski będzie decydował jak maja wyglądać zwiastuny filmu.

Realizatorzy, producenci, Obsada

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Jacek Bromski, znany z takich produkcji jak “Anatomia Zła”, czy u “Pana Boga za piecem”. W filmie grają Danuta Stenka, Janusz Gajos, czy Andrzej Seweryn. P

Obsada aktorska

Janusz Gajos- Nowicki, Andrzej Seweryn- Tadeusz Kawecki, Marta Nieradkiewicz- Kaja, Olgierd Łukaszewicz – generał Wilkosz, Danuta Stenka-Krystyna, Piotr Stramowski -Adamski, Andrzej Konopka-Nogaj, Mateusz Kościukiewicz- Solarz, Maciej Maleńczuk -Konarski, Krzysztof Stroiński -Kaziak, Marcin Czarnik Leon Smoczyński “Smok”Olena Leonenko-Głowacka Tatiana Kawecka, Ewa Kasprzyk – matka Kai, Artur Żmijewski -Ryszard Kramer, Andrzej Zieliński -Melchior, Marcin Hycnar – Maks, Sławomir Orzechowski -Wacławski, Zofia Bromska – Zosia, Oleg Veber – Jegorow, Wiesław Cichy – minister, Karolina Staniec – Renata, Sonia Roszczuk -Gilowska, Artur Krajewski – Gilowski, Katarzyna Śmiechowicz – Wanda, Zofia Schwinke -Ewa, Nowak Sasza Reznikow – pilot, Arkadiusz Brykalski – wiceminister gospodarki, Bogdan Smagacki – dyrektor Stypułkowski, Michał Kowalski – inspektor KNF, Greta Ruta – sekretarka Kaweckiego, Krzysztof Pyziak – Wichłacz, Krzysztof Kołapod -oficer, Mateusz Rusin – amant, Łukasz Idkowiak – goryl Adamskiego, Tomasz Chodorowski – diler/Zbyszek Górecki, Andrzej Matyja – lekarz, Andrzej Luter- ksiądz, Bartłomiej Cabaj – dred

Dystrybucja i reklama

Spoty promujące film mają być przygotowane przez TVP i będą emitowane przed wyborami. Aktorzy i reżyser mogą nie mieć wpływu na kampanie promocyjną filmu. Producent Akson Studio raczej nie będzie się wtrącał, bo oprócz tego filmu będzie chciał z TVP współpracować dalej.

Premiera została przesunięta na 11 września. Z wiarygodnych źródeł wiemy, że film frekwencji w kinach raczej nie pobije. To będzie sukces na miarę filmu Smoleńsk, którego gdyby nie przymusowe wycieczki szkolne, to niewiele osób by obejrzało.

Jak pisze “Gazeta Wyborcza”. Reklamy filmu mają uderzać w opozycję.Ten film nie ma przynieść zysków ze sprzedaży biletów, to ma być oręż wyborczy za darmowe pieniądze z państwowej kasy.

Informator „Wyborczej” twierdzi, że produkcji spotów dogląda osobiście prezes Kurski. Jest doświadczonym filmowcem, a że potrafi robić propagandę, pokazał w dokumencie „Nocna zmiana” o kulisach upadku rządu Jana Olszewskiego. Spoty można pokazywać już od września.

Źródła Gazeta Wyborcza/ Twitter/Onet.pl/Wprost/Filmpolski.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments