fbpx

Szydło upokorzona w UE. Kaczyński nic nie wskórał spotykając się po cichu z CDU Merkel.


screen shot TVN24
Subksrybuj nas na Google News

Była premier Beata Szydło kolejny raz przegrała głosowanie w sprawie jej wyboru na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych w nowym Parlamencie Europejskim. W niedziele odbyło się spotkanie Kaczyńskiego


Nie pomogły spotkania Kaczyńskiego z przedstawicielem CDU w niedzielę. Dyplomacja prezesa jest nieskuteczna. Szydło tym razem przegrała 19 do 34 (w poprzednim było 21 do 27)

Powtórna porażka Szydło nie oznacza, że europarlamentarny “kordon sanitarny” objął cały PiS bądź frakcję konserwatystów, ale wyłącznie byłą premier. Ta uchodzi bowiem – jak tłumaczy jeden z zachodnich deputowanych – za jeden z “prowokujących symboli” władz Polski, które w ostatnich latach były wiele razy krytykowane przez większość Parlamentu Europejskiego za łamanie praworządności. 

Gościem TVN24 był Marek Migalski, który na gorąco skomentował –

Niesamowite, mój pierwszy komentarz to niesamowite, to jest niewiarygodna sytuacja, to jest upokorzenie Beaty Szydło, to jest upokorzenie PiS i to jest upokorzenie ECRu. To jest sytuacja chyba bezprecedensowa, znaczy aż tak dobrze nie znam historii Europarlamentu, ale od 79-tego roku , wydaje mi sie , że to jest pierwsza taka sytuacja, państwa researcherzy to sprawdzą, natomiast wymowa tego jest druzgocąca dla Beaty Szydło, nawet bym powiedział upokarzająca ją .

Prowadzący dziennikarz dopytał – Beata Mazurek mówiła o odwecie establishmentu liberalno-lewicowego

Gdyby ze słowa establishment ściągnąć ten negatywny element i gdyby słowo odwet zastąpić reakcja czy retorsją to Pani Mazurek miała by rację. To na pewno jest reakcja na to w jaki sposób Beata Szydło pokrzykiwała na Europe, która ma się opamiętać, która ma nie iść ta drogą, która z trybuny sejmowej mówiła o zagrożeniach z UE, to jest reakcja na premiera Morawieckiego, który chciał re chrystianizować Europę, to jest reakcja na cztery lata rządów PiSu, który w swojej retoryce i swojej praktyce były antyunijne, można powiedzieć antyestablishmentowe , ale po prostu pewien kanon zachowań poglądów i sposobów działania, również wartości został w UE wypracowany i zarówno praktyka jak i ideologia daleko odbiegają od tego mainstreamu czy establishmentu po prostu europejskich wartości i sposobów zachowań i na pewno to głosowanie powtórne odrzucenie kandydatury Beaty Szydło jest reakcja dużej części polityków unijnych na to co dzieje sie w Polsce i na to jak uprawiana jest w Polsce polityka , ale też jaki jest stosunek polskiego rządu do Uni Europejskiej i do wartości przez Unie reprezentowane.


Komentarz Beaty Szydło

– Jestem być może jedną z niewielu osób na tej sali, dla której wartości, te prawdziwe wartości europejskie, które tworzą naszą wspólnotę i z których nasza wspólnota wyrosła, są bardzo ważne – powiedziała po przegranym głosowaniu Beata Szydło.
– Zawsze w swojej pracy, czy to będąc premierem RP, czy pełniąc funkcję w lokalnych władzach w mojej gminie, czy będąc posłem na Sejm RP, czy też będąc tu w PE, kiedy miałam zaszczyt reprezentować w debacie mój kraj, Polskę, zawsze na sercu leżały mi te wartości – dodała.

Inne Komentarze


Vendetta za utrącenie kandydatury Timmermansa na stanowisko szefa Komisji Europejskiej dalej trwa – ogłosiła po ogłoszeniu wyników głosowania Beata Mazurek, a przez media społecznościowe przelała się fala komentarzy.

Leszek Miller – Szydło została zgłoszona na szefową komisji w przekonaniu, że poprą ją liberałowie, a w zamian PiS zagłosuje w całości za U. von der Leyen. Tymczasem ich poseł powiedział, że poprą każdego innego z grupy EKR. Gdyby dziś została zgłoszona Rafalska miałaby duże szanse.

Łukasz Warzecha. “No i z Beatą Szydło mamy nową wersję “27 do 1″. Po co to było – nie wiem. To znaczy wiem, ale z punktu pragmatycznego rozgrywania interesu Polski – kompletnie bez sensu” – pisze publicysta na Twitterze.

Tomasz Lis Beata idzie na maxa. Pierwszy set 1:27, drugi 21-27, trzeci 19-34. PiS- owcy, oszukaliście Polaków. Nie wysłaliście do Europy silnej drużyny, ale pogardzaną marną ekipę z politycznego marginesu. Wiarygodność = zero. Jeszcze coś – ciąg dalszy nastąpi.

Katrin Langensiepen, niemiecka europosłanka z frakcji “Zielonych”, stwierdza, że “nie można głosować na niedemokratycznych kandydatów”, 

“Odnówmy Europę” pisze, że głosownie przeciwko kandydaturze Szydło było “potwierdzeniem zobowiązania, by nie popierać kandydatów z partii podważających rządy prawa, demokracje i prawa podstawowe”.

Zdzisław Krasnodębski Kolejne złamanie reguł i zasad przyzwoitości

Bartosz Arlukowicz Ale po co robić to sobie drugi raz?

Tomasz Poręba Ci, którzy najgłośniej krzyczą o praworządności i wolności, ostentacyjnie, z buta, łamią demokratyczne zasady wyboru na stanowiska w PE, wskazanych przez grupy polityczne osób. Tak dziś wygląda tzw. europejska demokracja. Hipokryzja, podwójne standardy i zero złudzeń.

Pan Prezydent Duda nazywał Unie Europejską wyimaginowaną wspólnotą. Na tle świeżo wyremontowanego pałacyku za grube miliony z uni Europejskiej, Pan Premier Morawiecki dziękował UE za chodniki. Nie dziwmy się, że nie dostajemy wysokich stanowisk. Jednak funkcja komisarza to jedno z najlepszych posad w parlamencie Europy.

Nie wszyscy przegrali

Przypomnijmy, europoseł PiS Witold Waszczykowski został w ubiegłą środę wiceszefem komisji spraw zagranicznych, a inny polityk PiS prof. Zdzisław Krasnodębski został wiceprzewodniczącym komisji przemysłu, badań naukowych i energii. Wcześniej Krasnodębski przegrał głosowanie na wiceszefa całego PE. 

Z kolei Janusz Lewandowski z PO został wiceprzewodniczącym komisji budżetowej, Róża Thun wiceszefową komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów, a Krzysztof Hetman wiceprzewodniczącym komisji rozwoju regionalnego. Dodatkowo Jan Olbrycht ma być głównym negocjatorem ze strony PE ws. wieloletnich ram finansowych UE.

Robert Biedroń został wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia w Parlamencie Europejskim. 

Internet oczywiście jest dla byłej premier bezlitosny.

Źródło TVN24/ Opracowanie własne

POLUB NAS NA FACEBOOKU


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Irena Kamińska Nowak
Irena Kamińska Nowak
4 lat temu

Jarek próbował sie sprawdzić w dyplomacji – też nie wyszło