fbpx

7 milionów od PZU dla Rydzyka i Pietrzaka!


Subksrybuj nas na Google News

Fundacja PZU została powołana w 1997 roku. W ciągu ostatnich czterech lat, poza konkursem, przekazała ponad 7 mln zł dotacji fundacjom Jana Pietrzaka i o. Tadeusza Rydzyka. Zgodnie z regulaminem Fundacja PZU ma wspierać rodziny i osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, prowadzić działania na rzecz niepełnosprawnych, pomagać ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych, inicjować akcje związane z bezpieczeństwem na drogach, a także podtrzymywać tradycję narodową. Roczny budżet fundacji to ok. 20 mln zł – przypomina portal wyborcza.pl.

Fundacja, rozdając dotacje, kieruje się wynikami rozpisanych przez siebie konkursów. Może jednak także poza konkursem wybierać beneficjentów, których zamierza wspierać. W takim przypadku jednak, zgodnie z cytowanym przez portal wyborcza.pl regulaminem, nie może finansować projektów, których celem jest: działanie na rzecz osiągnięcia zysku, wspieranie i wywieranie wpływu na procesy legislacyjne lub na wyniki jakichkolwiek wyborów powszechnych. Ma też zakaz wspomagania partii politycznych oraz “celów religijnych i politycznych”.

Czy dotacje dla Fundacji LuX Veritas o. Tadeusza Rydzyka i Towarzystwa Patriotycznego – Fundacji Jana Pietrzaka zostały przyznane zgodnie z regulaminem? Zdaniem portalu wyborcza.pl – nie.

Fundacja o. Rydzyka otrzymała pieniądze poza konkursem czterokrotnie: dwa razy po 100 tys. zł i dwa razy po 3 mln zł. Mniejsze kwoty przeznaczone były na organizację pikników “Dziękczynienie w Rodzinie”. Te większe na finansowanie projektu “By pamięć o nich trwała”. Fundacja PZU przekazywała Lux Veritas kolejne dotacje – jak informuje wyborcza.pl – mimo że ta, nie rozliczyła się z wydatkowania poprzednich, choć miała taki obowiązek.

Rydzyk i Pietrzak beneficjentami Fundacji PZU

Powołana w 1997 roku Fundacja PZU w ciągu ostatnich czterech lat, poza konkursem, przekazała ponad 7 mln zł dotacji fundacjom Jana Pietrzaka i o. Tadeusza Rydzyka.

Zgodnie z regulaminem Fundacja PZU ma wspierać rodziny i osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, prowadzić działania na rzecz niepełnosprawnych, pomagać ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych, inicjować akcje związane z bezpieczeństwem na drogach, a także podtrzymywać tradycję narodową. Roczny budżet fundacji to ok. 20 mln zł – przypomina portal wyborcza.pl.

Regulamin Fundacji PZU przewiduje takie rozwiązanie. “Jeżeli złożony wniosek dotyczy kolejnego projektu lub kontynuacji projektu dofinansowanego przez Fundację, a sprawozdanie końcowe z realizacji poprzedniego projektu nie zostało zaakceptowane, Zarząd może przyznać dotację jedynie w uzasadnionych przypadkach”.

“Fundacja PZU działa zgodnie z prawem”

Towarzystwo Patriotyczne – Fundacja Jana Pietrzaka dostało pieniądze na organizację koncertów z udziałem m.in. Jana Pietrzaka. W 2016 roku otrzymała ponad 460 tys. zł. W 2018 roku 600 tys. zł poszło na projekt “Niepodległość 100+”. W 2018 roku, jeden z koncertów z cyklu “Niepodległość 100+” odbył się w auli Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Bilet kosztował 55 zł, czyli była to impreza komercyjna, która nie powinna być finansowa przez Fundację PZU – dowodzi portal wyborcza.pl. W tym roku fundacja Pietrzaka po raz kolejny otrzymała dotację – 400 tys. zł na projekt “Zwycięstwo rok dwudziesty”, imprezę związaną z rocznicą wojny 1920 roku – informuje portal.

“Fundacja PZU działa zgodnie z przepisami prawa i swoim statutem. Wszystkie środki są przekazywane i rozliczane zgodnie z obowiązującymi przepisami, a szczegółowe informacje o działalności są przestawiane corocznie w sprawozdaniu finansowym fundacji” – przekonuje Fundacja PZU, pytana o finansowanie projektów o. Rydzyka i Pietrzaka.

Czytaj także: Ksiądz brutalnie zgwałcił kobietę. Abp. Sławoj Leszek Głódź: Nie pamiętam, by ktoś mi o tym mówił.

źródło: wp.pl, wyborcza.pl


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewela
Ewela
3 lat temu

Serio? 7 milionów dla Rydzyka? A ja dla dziecka na diagnostykę nie mogę uzbierać. Wpłacają dobrzy ludzie bo mają serca. Rząd i inne instytucje to jeden wielki żal. ? Pomagam.pl/diagnostykalaury

Warsztatowiec
Warsztatowiec
3 lat temu

To jakis zart! oni sobie rozdaja kase a nas z nich okradaja!!! Okradane sa warsztaty, holownicy, firmy wynajmujace pojazdy zastepcze i oczywiscie poszkodowani w szkodach komunikacyjnych..w zanizaniu odszkodowan Pzu jest nr 1. Inni sie od nich ucza.

Bujda
Bujda
3 lat temu

Jeśli to prawda, już nie ubezpieczę w PZU ani domu, ani samochodu. Sprawdzę.

ewa
ewa
3 lat temu

a na szpitale ludzie zbieraja bandaze lozka chory kraj

Zbigniew
Zbigniew
3 lat temu

…(…) a także podtrzymywać tradycję narodową….” NO I SPEŁNILI TEN W A R U N E K wsparli fionansowo kołtunów n a r o d o w y c h – estradowego dewianta z Warszawy …. i hochtaplera z Torunia …. “Ciemna masa”… “Ludzie są tak głupi, zę aż strach” – zaakceptuuje to oczywiste państwowej instytucji o h y d z t w o – finnasowey przekręt…. wszak :Bóg tak chciał” – A moze należy porzucić PZU na rzecz innych Ubezpieczycieli??? Wszak jeśli o s z u k u j ą w finansowaniu gorszących moralnie instytucji – TO ICH WIARYGODNOŚĆ… Czytaj więcej »

goj
goj
3 lat temu

zal wam dupe sciska ? a do roboty

jaki
jaki
Odpowiedź do  goj
3 lat temu

tępak

Robert
Robert
3 lat temu

Czas zmienić ubezpieczenie, już nigdy PZU