fbpx

Adam Bodnar nagrodzony! “Wnosi istotny wkład”


3 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Doktor Adam Bodnar został nagrodzony nagrodą Katedry Amnesty International Uniwersytetu w Gandawie, która przyznawana jest corocznie osobie wnoszącej istotny wkład w walkę o prawa człowieka i obywatela.

Obecny impas

Kadencja Adama Bodnara trwała 5 lat, lecz impas polityczny związany z podziałem głosów w Sejmie doprowadził do przedłużenia pracy Adama Bodnara. Obecnie parlament kolejny raz wybiera nowego RPO. Wśród kandydatów znaleźli się Piotr Ikonowicz (Lewica), Bartłomiej Wróblewski (Zjednoczona Prawica) oraz Sławomir Patyra (KO i Koalicja Polska)

Sylwetka i nagrodzenie Adama Bodnara

Adam Bodnar pełni funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich od 2015 roku – został zgłoszony przez PO, SLD i posłów niezależnych z poparciem 67 organizacji pozarządowych.  Z wykształcenia jest prawnikiem

 Jego praca doktorska pt. “Obywatelstwo wielopoziomowe w europejskiej przestrzeni konstytucyjnej” uzyskała wyróżnienie w konkursie Przeglądu Sejmowego. 2 lata temu zyskał stopień doktora habilitowanego. 

W latach 2004-15 był związany z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, natomiast w latach 2013-2014  był członkiem rady dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur. Od 2006  wykładał na Uniwersytecie Warszawskim –  od  2020 roku jest profesorem Uniwersytetu SWPS. 

Przez lata pracował z wieloma organizacjami pozarządowymi. Przed zostaniem rzecznikiem  współpracował z  Fundacją Panoptykon, ClientEarth Polska, Stowarzyszeniem im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Był członkiem Obywatelskiego Forum Legislacji działającego przy Fundacji Batorego oraz zespołu redakcji kulturaliberalna.pl.

W 2011 r. został odznaczony Nagrodą Tolerancji za szerzenie i obronę praw osób LGBT 

W 2016 r. otrzymał Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk. W tym samym roku otrzymał Alumni Impact Award od  Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego 

W 2018 roku jego biuro  za wieloletnią, systematyczną i konsekwentną pracę na rzecz pacjentów, w szczególności pacjentów z zaburzeniami psychicznymi zostało nagrodzone  Nagrodą Aureliusza

W tym samym roku biuro RPO otrzymało nagrodę IKAR Związku Nauczycielstwa Polskiego, ustanowioną „dla wyłaniania i wyróżniania osób, organizacji, instytucji, których szczególne dokonania w działalności oświatowej i wychowawczej wnoszą nieprzeciętne wartości służące środowisku, świadczą o profesjonalizmie i zaangażowaniu w działaniach na rzecz wychowania w tolerancji i pokoju, które stanowią inspirację dla młodego pokolenia”.

Natomiast w 2019 roku został uhonorowany Nagrodą Praworządności (Rule of Law Award) za odważne działania na rzecz obrony niezależności sądów i praw podstawowych.

Adam Bodnar wysławił się tym, że dostrzegł problemy Polski lokalnej, nie był rzecznikiem politycznym, dbał o szeroką komunikację z obywatelami, kładł nacisk na rozwój organizacji pozarządowych oraz współpracę międzynarodową.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

3 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments