fbpx

Katolicki ksiądz zdemolował ewangelicki cmentarz


7 comments, 6
Subksrybuj nas na Google News

Diecezja Mazurska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego poinformowała o tym, że regionalny cmentarz został zdemolowany przez proboszcza parafii rzymsko-katolickiej św. Józefa w Nowej Wsi Ełckiej, za pisemną zgodą Biskupa Ełckiego. – Jestem podwójnie załamany. Proboszcz parafii mógł wpaść na taki niemądry pomysł, ale zgodę wydał jego zwierzchnik, biskup diecezji ełckiej. To szokujące – powiedział Wyborczej ks. Marcin Pysz, luterański duchowny z Pisza.

Cmentarz ewangelicki założono w pierwszej połowie XIX wieku. Po wojnie przestał należeć do ewangelików. Obecnie administratorem tego terenu jest proboszcz rzymsko-katolickiej parafii pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika.

Jestem podwójnie załamany. Proboszcz parafii mógł wpaść na taki pomysł, ale zgodę wydał jego zwierzchnik, biskup diecezji ełckiej. To dla mnie szok – komentuje ks. Marcin Pysz, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Piszu.

Bez poszanowania przeszłości

Ks. Marcin Pysz o dewastacji pomników dowiedział się z mediów społecznościowych. – Brak szacunku dla tych, którzy żyli tutaj przed nami jest bardzo smutny – przyznaje duchowny.

Na zniszczonych nagrobkach znajdowały się napisy w języku niemieckim. Tego typu nekropolie po wojnie spotkał smutny los. Część z nich została zapomniana, bo i ewangelików na Mazurach było zdecydowanie mniej niż przed wojną, więc stopniowo niszczały. Jeszcze inne nekropolie były celowo dewastowane przez mieszkańców nieznających historii, chcących ją wymazać lub po prostu jako pozbawione namysłu akty chuligańskie.

Niezależnie od motywacji działań – ewangelickie cmentarze w dużej mierze są zaniedbane, przez co często trudne do odnalezienia. Szacuje się, że w województwie warmińsko-mazurskim jest ok. 3-5 tys. protestanckich nekropolii. Niewiele z nich jest własnością ewangelickich parafii.

Cmentarz w Nowej Wsi Ełckiej znajduje się w ewidencji zabytków (wpis do gminnej ewidencji zabytków uzyskuje się na podstawie zarządzenia odpowiedniego organu – prezydenta, wójta czy burmistrza), ale nie figuruje w rejestrze zabytków. Na obszernym terenie cmentarza w Nowej Wsi Ełckiej znajdują się pochówki katolickie, kwatery z czasów I wojny światowej czy lapidarium.

Na cmentarz w Nowej Wsi Ełckiej przybyli funkcjonariusze z ełckiej policji. – W miejscu, odnośnie którego otrzymaliśmy dwa zgłoszenia, widoczne są powyciągane z ziemi korzenie drzew, a wśród nich porozrzucane fragmenty nagrobków o różnej wielkości – przyznaje st. sierż. Agata Kulikowska de Nałęcz, oficer prasowa z Komendy Powiatowej Policji w Ełku:

Pierwsze ustalenia policji wskazują na to, że prace zlecił proboszcz parafii w Nowej Wsi Ełckiej będący jednocześnie administratorem cmentarza – stwierdza miejscowa policja

Jednocześnie policjantka zastrzega, że tego typu sprawy wymagają szczegółowych ustaleń.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

7 comments, 6

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
8
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
1
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
4
ZABAWNE
WOW WOW
1
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
30
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
1
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
6
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
2 lat temu

A potem pretensje do całego świata, że nie dba się o groby polskich obywateli pochowanych poza dzisiejszymi granicami.

Eugeno
Eugeno
2 lat temu

Zacieranie jakiejkolwiek inności, przeszłości tych ziem…i za 5 pokoleń będą nauczać, że poza kościołem katolickiem nie było tutaj niczego innego…niewykonalne? Wcale nie. Już raz im się udało, z wierzeniami naszych przodków na tych ziemiach, czyli z pogaństwem, o które już prawie nikt dzisiaj nie pyta.

Pit
Pit
Odpowiedź do  Eugeno
2 lat temu

Za pięć pokoleń nie będzie kościoła katolickiego w Polsce. Najlepsze w tym jest to że nikt ich nie będzie musiał niszczyć, oni niszczą się sami. Coraz więcej ludzi nie chodzi do kościoła, liczbę wiernych biorą na podstawie księgi chrztów, ale to niedługo zaniknie, bo młodzi mają dość wpie….nia się w ich secie prywatne.

Szkoda
Szkoda
2 lat temu

Przykre to, jak w tym kraju niszczy się pamięć o przodkach i naszą historię. Jeszcze bardziej przykre jest to, że kościół od wieków dokłada do tego procesu swoją cegiełkę. O ile dawniej nie mieli takich wpływów, bo w końcu Polska była multi kulti, to od lat 50tych, kiedy swój chłop został prymasem, to już kościołowi żyje się jak w raju w tym kraju. Fundusze kościelne, działki od państwa, nieograniczony dostęp do dzieci, i to nie tylko bo to by je fizycznie krzywdzić, ale i by indoktrynować. Szkoda mi tylko tych katolików, którzy faktycznie uwierzyli że ich grupa wyznaniowa to jakieś… Czytaj więcej »

hołota dewocyjna
hołota dewocyjna
2 lat temu

przedstawiciel bandyckiej organizacji pseudoreligijnej z poparciem reżimu faszystowskiego

Konrad
Konrad
2 lat temu

Niech wreszcie zlikwidują większość żydowskich cmentarzy. Żydzi o nie nie dbają. Nie ponoszą kosztów ich utrzymania. Jeśli na polskim cmentarzu nie opłacimy co 20 lat prawa do miejsca spoczynku, grobowiec natychmiast jest likwidowany.

Sowa
Sowa
Odpowiedź do  Konrad
2 lat temu

Ty prosty buraku nie zapominaj że ci ludzie też tworzyli ten kraj. Ciekawe jaka krew płynie w twoich żyłach.