fbpx

Koniec z zawłaszczaniem ziem i pieniędzy przez kościół! Lewica wnosi projekt ustawy


1 comment, 3 Udostępnienia

Przepis 70a ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, pozwala na nieodpłatne przekazywanie kościelnym osobom prawnym, gruntów rolnych należących do Skarbu Państwa. Według lewicy, na skutek nieudolnych przepisów Kościół Katolicki stał się spekulantem ziemskim o szczególnych, nieuzasadnionych przywilejach. Opozycja przekonuje, że proceder ten trzeba jak najszybciej zakończyć. Do Sejmu trafiły dwa projekty ustaw likwidujących przywileje finansowe Kościoła Katolickiego.

Przepis obowiązuje między innymi na terenach włączonych do Polski po II wojnie światowej, tj. ziemiach zachodnich i północnych. Powyższe zapiski prawne, które weszły w życie w roku 1992, miały na celu rekompensatę utraty przez władzę kościelne gruntów rolnych i majętności.

Zachłanny KK wykorzystuje lukę prawną

Na konferencji, w sprawie zabrał głos Krzysztof Śmieszek, podkreślając, iż instytucja kościelna, znacząco naużywa swoich praw.

„Czas skończyć z pazernością i nieuczciwością Kościoła katolickiego, który w czasie, gdy mamy kryzys gospodarczy, społeczny i zdrowotny, nie ustaje w wyciąganiu ręki po publiczne pieniądze i po publiczną ziemię”

Przypomnijmy, iż z raportu Stowarzyszenia Obywatelskich Inicjatyw Społecznych i Historycznych wynika, iż że od 1 stycznia 1992 do 30 czerwca 2019 roku Kościół katolicki dostał od Skarbu Państwa 76 244 ha ziemi rolnej. 

Polityk zwrócił również uwagę na to jak wygląda w praktyce klerykalizacja państwa, wyszczególniając zarobki kapelanów w Krajowej Administracji Skarbowej

Nie ma wątpliwości, iż Kościół Katolicki, zamiast sprawować posługę duszpasterską, stał się maszynką do zarabiania pieniędzy przez wpływowych duchownych. Nie jest zaskakujące więc, że coraz więcej ludzi decyduje się odejść z kościoła. Niemniej jednak, dopóki w Polsce rządzi PIS, oddzielenie państwa od kościoła, i zaprzestanie procederu niesprawiedliwego “rozdawania pieniędzy”, wydaje się być rzeczą mało prawdopodobną.

Trybunał Konstytucyjny zacięcie broni kościoła, jednocześnie traktując go wysoko ponad innymi wyznaniami. Zdaniem twórców raportu stowarzyszenia SOISH, jest to przejaw niesprawiedliwości społecznej.

„Trybunał Konstytucyjny przyczynił się tym samym do wzrostu potęgi ekonomicznej Kościoła rzymskokatolickiego, nie rozważając jednocześnie na straty z tego tytułu dla Skarbu Państwa”

Lewica wniosła projekt ustawy

Klub wniósł 28 stycznia dwa projekty ustaw likwidujących przywileje finansowe Kościoła Katolickiego. Zaprezentowali je Wanda Nowicka oraz Krzysztof Śmieszek.

Kościół Katolicki nawet w trudnych czasach pandemii, nie powstrzymuje się przed wyciąganiem swoich “brudnych łap” po kolejne majętności. W tym samym czasie ludzie zamykają biznesy, popadają w długi i stając się ofiarami bezwzględnych obostrzeń tracą nadzieję… Rząd zaś współpracując ze swoim ulubionym partnerem biznesowym – KK, dokonuje kolejnych, skandalicznych decyzji, odnośnie zarządzania majątkiem Skarbu Państwa. Wyborcom PIS-u to nie przeszkadza…?


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 comment, 3 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
1
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tak jest niestety
tak jest niestety
1 rok temu

kościół już 2000 lat żyje z naiwności swoich owieczek !!!!!a w polandii się rozpanoszył,że nawet Papież nie daje rady tego uspokoić!!!!!działają na zasadzie, dać palec to chcą całej ręki….