fbpx

Ksiądz Arek wysyłał do uczniów zdjęcia penisa. Biskup gdański przywraca go do posługi duszpasterskiej


Subksrybuj nas na Google News

Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda przywrócił do pracy duszpasterskiej księdza Arkadiusza Cz. Duchowny rozsyłał fotografie męskich genitaliów do swoich uczniów z gimnazjum, których miał uczyć religii.

Biskup Wojda swoją decyzję ogłosił w prima aprilis, ale jest ona zupełnie na serio. Parafianie z Gdańska-Wrzeszcza mają nowego przewodnika duchowego. To ksiądz Arkadiusz, bohater skandalu obyczajowego sprzed lat. Dyrekcja szkoły w Wejherowie zawiadomiła Policję, że ksiądz rozsyła uczniom fotografie męskich genitaliów (m.in. własnego przyrodzenia) wraz z wulgarnymi komentarzami. Fotografie miały trafiać do dziewcząt i chłopców w wieku poniżej 15. roku życia. Duchowny został zatrzymany

Prokuratura postawiła księdzu zarzuty dotyczące rozpowszechniania pornograficznych treści, czyny były zagrożone karą do trzech lat pozbawienia wolności. Duchowny przyznał się do winy i wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji. Dostał dozór policyjny oraz zakaz prowadzenia katechezy i kontaktów z małoletnimi. W związku z podejrzeniami popełnienia przestępstwa archidiecezja gdańska zawiesiła Arkadiusza Cz. w czynnościach kapłańskich.

W maju 2018 r. w Sądzie Rejonowym w Wejherowie zapadł wyrok skazujący. Arkadiusz Cz. nie odwoływał się i w czerwcu 2018 orzeczenie uprawomocniło się. Szczegółów dotyczący zasądzonej kary jednak nie znamy.  

Od zatrzymania w czerwcu 2017 r. aż do kwietnia 2022 r. ksiądz Arkadiusz Cz. nie figurował w publicznie dostępnym spisie kapłanów archidiecezji gdańskiej. Wzmianka o nim pojawiła się dopiero w ostatnich dniach, ale zawiera lukę i nie wiadomo, gdzie ksiądz pracował i jakie pełnił funkcje od roku 2001, czyli od czasu tuż po wyświęceniu. W ten sposób kuria usuwała już dane wielu księży, którzy byli oskarżani i skazywani za nadużycia.

Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda zdecydował, że od 1 kwietnia 2022 r. Arkadiusz Cz. nie będzie już tylko duchownym “zamieszkałym w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu”, lecz w tej parafii będzie świadczył pomoc duszpasterską. 

abp. Tadeusza Wojda, aut. Silar

– Mając na uwadze zakończenie procesów na gruncie prawa świeckiego i kanonicznego, w odniesieniu do wskazań płynących z Kongregacji Nauki Wiary, Metropolita Gdański skierował ks. Arkadiusza do pomocy duszpasterskiej. Ks. Arkadiusz podjął posługę kapłańską w ograniczonym zakresie, nie prowadzi dziecięcych i młodzieżowych grup duszpasterskich – wyjaśnia ks. Maciej Kwiecień, rzecznik prasowy archidiecezji gdańskiej.  

Kuria nie odpowiedziała na pytanie, jakie były ustalenia postępowania kanonicznego w sprawie księdza Arkadiusza.  

Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu nie poinformowała jeszcze wiernych o pozyskaniu nowego pomocnika w pracy duszpasterskiej. Nazwisko księdza Arkadiusza nie widnieje w spisie duchownych umieszczonym na stronie internetowej parafii. Nie wspomniano o nim również w ogłoszeniach parafialnych w kwietniu.  


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
3
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
1
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
2
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments