fbpx

Morawiecki otworzył drogę do bezkranej defraudacji pieniędzy unijnych. Rusza prokuratura europejska, bez Polski


3 comments, 5
Subksrybuj nas na Google News

Prawo i Sprawiedliwość zrezygnowało z możliwości zgłaszania przez polskich obywateli podejrzeń o defraudację unijnych funduszy nowopowstałemu organowi Unii Europejskiej. Na stronie Urzędu Prokuratury Europejskiej każdy obywatel UE może zgłosić nieprawidłowości związane między innymi z wydatkowaniem Planów Odbudowy. Tylko Polacy i Węgrzy nie zgodzili się na przejrzystość w wydatkowaniu unijnej kasy – poinformowała “Rzeczpospolita”.

Do inicjatywy nie dołączyły – zgodnie z oczekiwaniami – Irlandia i Dania, które mają stały wyjątek od unijnej współpracy w wymiarze sprawiedliwości. A także Szwecja, Polska i Węgry.

Osobiście rozmawiałam z polskimi władzami, aby zachęcić je do przyłączenia się – powiedziała „Rzeczpospolitej” Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Prokuratura Europejska została powołana, by skutecznie badać sprawy naruszeń w wydatkowaniu pieniędzy wspólnoty oraz egzekwować sprawiedliwość w krajach, w których dochodzi do łamania praworządności poprzez upolitycznienie władzy sądowniczej.  Z inicjatywy wyłamały się dwa państwa oskarżane o łamanie praworządności, czyli Polska i Węgry.

Komisja Europejska rocznie odkrywa nieprawidłowości na kwotę 500 mln euro, czyli ok. 0,5 proc. unijnego budżetu. Ale sama przyznaje, że faktyczna skala może być większa i wynosić nawet 2 proc. budżetu – podaje “Rzeczpospolita”.

Unia będzie wnikać

Teraz przed unijną prokuraturą stanie dawno planowane zadanie ochrony nie tylko unijnego budżetu, ale także nadzwyczajnego Funduszu Odbudowy po pandemii.

– Mamy też nowy mechanizm warunkowości, uzależniający unijne fundusze od praworządności. Wyobrażam sobie, że naturalnie w tych instrumentach więcej uwagi zostanie poświęcone tym krajom, w których Prokuratura Europejska nie działa, ponieważ musimy zapewnić prawidłowe wydatkowanie środków unijnych — powiedziała Jourova.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

3 comments, 5

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
1
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
1
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
2
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
2
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Qweasf
Qweasf
7 miesięcy temu

Chyba komuś się przesunął przecinek w złą stronę ????

crash
crash
7 miesięcy temu

I jak się teraz czujesz Biedroń i pozostali idioci z Lewicy, którzy im to umożliwiliście? Durnie!

europ
europ
7 miesięcy temu

uważam jeżeli te kraje jak polska czy węgry blokują prawo obywateli do skladania wniosków o karanie polskich polityków to Bruksela już powinna powiedzieć im zero euro dotacji z Uni Europejskiej dosyć złodziejstwa przez tych bandytów politycznych z zjednoczonej prawicy i kukiza