fbpx

Niemiecka prasa: Szemrane kontakty Kownackiego w Rosji


3 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Były wiceszef polskiego MON, Bartosz Kownacki utrzymywał w przeszłości kontakty z krytycznymi wobec NATO, prorosyjskimi kręgami – twierdził w 2017 roku niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Zdaniem gazety, Antoni Macierewicz “przez wiele lat otoczony był siecią prorosyjskich działaczy”. Według ustaleń FAZ, kontakty z prorosyjskim kręgami miał także obecny zastępca Macierewicza Bartosz Kownacki. Autor artykułu informował, że Kownacki w 2012 roku na zaproszenie ECAG uczestniczył jako obserwator w wyborach prezydenckich w Rosji.

Kownacki miał także należeć do “prorosyjskich struktur transeuropejskiej prawicy”. Według cytowanego przez FAZ wiceszefa prorosyjskiej partii “Zmiana ” Konrada Rękasa, Kownacki nawiązał kontakty z Moskwą i europejską skrajną prawicą za pośrednictwem aresztowanego pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji szefa “Zmiany” Mateusza Piskorskiego. Piskorski to obok Kownackiego jeden z czterech Polaków uczestniczących w wyborach prezydenckich w Rosji w 2012 roku w charakterze obserwatorów. Trzecim z nich był Marian Szołucha, a czwartym poseł Solidarnej Polski Andrzej Romanek, który później miał wziąć też udział w charakterze obserwatora w “referendum” na temat oderwania Krymu od Ukrainy.

W takim to towarzystwie późniejszy sekretarz stanu Macierewicza Kownacki pojechał jako obserwator z ramienia organizacji pozarządowej do Moskwy” – pisał FAZ.

Organizatorem tej wyprawy miał być według informacji FAZ właśnie Mateusz Piskorski. Piskorski miał też wprowadzić Kownackiego w “nacjonalistyczne kręgi w Europie, które wychwalają Putina, zrzeszone w Sojuszu Europejskich Ruchów Narodowych (AENM)”.

Polityk Front National Bruno Gollnisch miał wymienić na swojej stronie internetowej Kownackiego jako “stowarzyszonego członka” AENM, razem z założycielem Front National Jean´em-Marie Le Pen´em oraz szefem brytyjskich nacjonalistów Nickiem Griffinem. Ten ostatni miał potwierdzić FAZ, że Piskorski pomagał AENM w Polsce i że przypomina sobie w tym kontekście także imię “Bartosz”.

Sam Kownacki nie zaprzeczał wcześniej powiązaniom z AENM, jako pośrednika wymieniał jednak nie Mateusza Piskorskiego, ale zmarłego posła Ryszarda Bendera. Polskie MON nie odpowiedziało na katalog pytań FAZ związanych z artykułem – zaznacza autor.

“Wszystkie te powiązania Kownackiego stawiają w krzywym świetle jego szefa, ministra obrony narodowej Macierewicza” – pisze FAZ wspominając, że Antoni Macierewicz jest od lat “arcykapłanem” antyrosyjskiej “religii smoleńskiej”. “Jeśli akurat ten nieubłagany krytyk rzekomych spisków Moskwy otoczony był doradcami mającymi kontakty z Rosją, to byłoby to z jednej strony niespodzianką. Z drugiej strony jest to zrozumiałe, bo antyeuropejska linia rządu, do którego należy Macierewicz, nikomu tak nie służy jak Władimirowi Putinowi” – konstatuje FAZ.

źródło: Frankfurter Allgemeine Zeitung, Rzeczpospolita


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

3 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
1
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
2
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments