fbpx

Podwyżki opłat sądowych nawet 200%, skłóceni sędziowie, prokuratorzy – to jedyne efekty reformy Ziobry.


1.1k
Subksrybuj nas na Google News
C

ztery lata minęły. Czas na podsumowanie reformy sądownictwa. Reformy przeprowadzonej przez ministra Zbigniewa Ziobro.

Sztandarowa reforma sądownictwa przeprowadzona przez PiS po czterech wymaga jakiegoś krótkiego podsumowania. W związku z tym trzeba obiektywnie przynać że, nie ma aji jednego pozytywnego skutku tych dobrych zmian. Natomiast jest szereg bardzo złych rozwiązań.

Na pierwszy plan nasuwają się trzy z nich.

  • Wydłużenie , przewlekłość spraw w sądach, miło być prościej szybciej, a jest trudniej i dłużej.
  • Druga zmiana to oczywiście nowa KRS. Nie wiadomo czy wszyscy sędziowie tam zasiadający mają legalny mandat i ich decyzje nie będą nigdy podważone.

Miażdżąca ocena pracy prokuratora generalnego przez Prokuratorów „Lex Super Omnia”.

  • Trzecia zmiana która, najbardziej uderzyła w społeczeństwo to bardzo duże podwyżki opłat sądowych. Jeżeli to ma zmniejszyć ilość spraw w sądzie to trzeba przyznać że, na pewno tak się stanie. Niektóre opłaty dla przedsiębiorców wzrosły aż o 200%.

Portal Prawo.pl podał szczegółowe wyliczenia, które cytujemy

W górę opłaty w sprawach o prawa majątkowe 

W sprawach o prawa majątkowe przy wartości przedmiotu sporu przekraczającej 20 tys. złotych opłata stosunkowa wyniesie 5 proc., ale nie więcej niż 200 tys. złotych, czyli o 100 tys. zł więcej niż teraz. Mogło być jeszcze więcej, bo pierwotnie rząd chciał by maksymalna opłata wynosiła 500 tys. zł.

W sporach poniżej 20 tys. zł opłaty będą wynosić od 30 do 1000 zł – zależnie od wartości sporu. Ponadto opłaty w sprawach o prawa majątkowe to: 

  • 30 zł – od wartość sporu do 500 złotych;
  • 100 zł – w sporach o  ponad 500 złotych do 1 500 złotych;
  • 200 zł – w sporach o ponad 1 500 złotych do 4 000 złotych;
  • 400 zł – w sporach o ponad 4 000 złotych do 7 500 złotych;
  • 500 zł – w sporach o  ponad 7 500 złotych do 10 000 złotych;
  • 750 zł  – w sporach o ponad 10 000 złotych do 15 000 złotych;
  • 1000 zł – w sporach o  ponad 15 000 złotych do 20 000 złotych.

Z kolei opłata stała w sprawach o prawa niemajątkowe, oraz we wskazanych w ustawie niektórych sprawach o prawa majątkowe ma nie być niższa niż 30 zł (tak samo jak obecnie) i nie może być wyższa niż 10 tys. złotych – obecnie górna granica to 5 tys. zł. 

Więcej za zażalenie, apelacje, skargi kasacyjne, sprawy spadkowe

Z 40 do 100 zł mają wzrosnąć między innymi opłaty od wniosku o wszczęcie postępowania nieprocesowego, lub samodzielnej jego części, apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej, skargi o wznowienie postępowania i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w sprawie, w której postępowania nieprocesowe zostało wszczęte z urzędu i wniosku o zabezpieczenie dowodu. 

Zmiany nastąpią też w opłatach od konsumentów, w sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych. Dotąd wynosiły one 5 proc. wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 1000 zł. Zapisano, że w przypadku wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia wynoszącej ponad 20 tys. pobiera się opłatę stałą w wysokości 1000 zł. 

Z 50 do 100 zł wzrośnie opłata od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, zabezpieczenie spadku, sporządzenie spisu inwentarza lub odebranie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. 

Więcej zapłacimy też za wnioski o założenie księgi wieczystej – obecnie jest to 60 zł, po zmianach będzie 100 zł. Tyle samo trzeba będzie zapłacić za wniosek o połączenie nieruchomości w jednej księdze wieczystej, która jest już prowadzona, odłączenie nieruchomości lub jej części, wpis ostrzeżenia, sprostowanie działu I-O lub inne wpisy. Wprowadzona zostaje opłata za usunięcie niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności czy zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji. Jeśli wartość przedmiotu sporu lub wartość przedmiotu zaskarżenia wyniesie ponad 40 tys. zł opłata ma być stała – 2 tys. zł.   

Dwukrotnie więcej za pozew o rozwiązanie spółki

Wzrosną też opłaty od pozwu w sprawie o rozwiązanie spółki lub wyłączenie wspólnika ze spółki. Dotychczas opłata wynosiła 2 tys. zł – po zmianach wyniesie 5 tys. zł. Tyle samo trzeba będzie zapłacić za pozew o uchylenie uchwały wspólnik

Więcej szczegółów na Prawo.pl

“Ziobro przed trybunał stanu” jest pan świństwogenny – Gorąca atmosfera na lewicy uruchomiła system p-poż.


POLUB NAS NA FACEBOOKU


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1.1k

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
3
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments