fbpx

Polska na kolanach robi “łaskę” Trumpowi. Podnosimy swoje podatki a rezygnujemy z wpływów od firm USA działających na naszym terytorium.


1.4k
R

Rząd Polski nie jest zainteresowany wpływami z podatków takich firm jak Google. Premier znowu wprowadza w błąd Polaków, że trwają prace nad wprowadzeniem takiego podatku, bo właśnie Polska zagłosowała przeciw takim rozwiązaniem w UE.

Niedawna wypowiedź wiceprezydenta USA Mike Pence’a podczas jego wizyty w Polsce wywołała konsternację. Podczas konferencji prasowej z Morawieckim podziękował za niewprowadzenie podatku cyfrowego. Nikt wcześniej nie wiedział o takich ustaleniach pomiędzy Polską i USA.

Ministrostwo finansów twierdzi że prace w temacie podatku cyfrowego trwają. Ale polscy parlamentarzyści w UE odrzucili własnie takie rozwiązania proponowane przez UE.

W wielkim uproszczeniu o podatku od zysku, czyli o podatku dochodowym.

Tusk rzekomo miał stracić miliardy na vat, Morawiecki lekką ręką oddał 217 mln amerykanom, rezygnując z podatku cyfrowego. To wygląda jak działanie na szkodę państwa.

Najpierw trzeba wytłumaczyć o co chodzi z tym podatkiem? Najprościej będzie na zwykłym pracowniku zatrudnionym w firmie “X” w miejscowości “ABC”. Pracownik otrzymuje pensje od pracodawcy, ten odprowadza od niej zaliczkę na podatek dochodowy. Ten podatek wpływa do urzędu skarbowego w miejscowości ABC.

Z firmami jest inaczej. Firma ma jedną główna siedzibę załóżmy miejscowość “XYZ”, ale prace dla niej lub usługi wykonywane mogą być w dowolnym miejscu na świecie. Zakładamy więc, że pracownik wykonał jakąś pracę, więc firma też uzyskała z tego jakąś korzyść. Unia Europejska chce żeby podatek od zysku tej firmy był odprowadzany w miejscu gdzie został wytworzony, czyli tam gdzie pracował ten pracownik. W naszym przypadku w miejscowości ABC, nie tak jak chcą amerykanie “XYZ”

Główne siedziby naszych teoretycznych firm zakładane są w rajach podatkowych, albo w krajach gdzie podatki są o wiele niższe. W ten sposób omija się płacenie podatku dochodowego, w kraju gdzie ten dochód został wytworzony.

Marzec 2018. Projekt dyrektywy Komisji (Rządu) Uni Europejskiej, chętnie przyjęty przez Polskę bo oznacza wpływ w 2020 r. minimum 217 mln zł. (Skiba wiceminister finansów mówił że może to być nawet 500 mln zł)

Szantaż polityczny: ,,Zasoby za Przyjaźń “.Amerykanie chcą dostępu do polskiej miedzi !

W marcu 2018 r. powstał projekt projekt dyrektywy dotyczącej podatku od usług cyfrowych. Jego treść w większości poparły rządy wszystkich członków Unii w tym Polska. Premier Morawiecki powiedział wtedy-

„Przede wszystkim jesteśmy jednym z głównych państw członkowskich, które za każdym razem, na każdym posiedzeniu Rady Europejskiej – i teraz za kilka dni, gdy będę w Brukseli, na pewno też będę o tym mówić: dość z rajami podatkowymi, wprowadźmy opodatkowanie również gigantów cyfrowych”.

I potwierdził to samo w tym roku w Brukseli

„Polska wspiera dodatkowe wpływy do unijnego budżetu, w tym nowe inicjatywy, o których często wspominają ostatnio prezydent Macron i kanclerz Merkel, jak podatek cyfrowy. To następna forma walki z rajami podatkowymi” – powiedział Premier Morawiecki

Ponieważ potrzebował kasy na piątkę Kaczyńskiego to zagroził nawet, że sam będzie wprowadzał ten podatek jeżeli Unia będzie się ociągać.

„Jeśli chodzi o wprowadzenie podatku cyfrowego, chcemy to zrobić razem z wszystkimi państwami UE, ale przykład austriacki pokazuje, że jeżeli nie będzie konsensusu, to chyba państwa członkowskie będą musiały podejmować te decyzje – mam nadzieję, że już niedługa – same, samodzielnie”- poganiał innych przywódców państw Morawiecki

Francja pierwsza wprowadza nowe regulacje, czeka na zatwierdzenie przez senat. Włochy i Czechy dopinają ostanie szczegóły.

Podatek GAFA (nazwa od pierwszych liter nazw spółek: Google, Amazon, Facebook, Apple) przyjęła Francja. To jeden ze spornych elementów w rozmowach Macrona i Trumpa, ponieważ sprawa dotyczy amerykańskich spółek.

Po wizycie Mike Pence’a i rozmowach z Morawieckim nagle Polska nie jest zainteresowana wpływami z amerykańskich firm działających na naszym terytorium. Wolimy wprowadzać nowe podatki i sięgać do portfeli Polaków.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1.4k

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
3
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments