fbpx

“Solidarność” grozi Morawieckiemu. “Chcemy premiera z jajami. Ruszymy na Warszawę”


1 comment, 1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

— Chcemy zobaczyć premiera z jajami, który uderzy pięścią w stół na najbliższym szczycie Rady Europejskiej i powie o zawieszeniu systemu ETS — zadeklarował w rozmowie z Onetem Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej “Solidarności”. Związkowcy żądają obniżenia cen energii i stawiają rządowi ultimatum. — Jeżeli nasze postulaty nie zostaną spełnione, to jesień będzie gorąca, pójdziemy na Warszawę — zapowiada Kolorz.

Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej “S” mówi, że decyzja regionu jest autonomiczna, ale nie wyklucza, że do akcji przyłączą się wkrótce związkowcy z innych części kraju.

Ktoś musiał zacząć. U nas wszystkie problemy wynikające z inflacji i wysokich cen energii skupiają się jak w soczewce. Mamy coraz więcej zgłoszeń o zagrożeniach ograniczenia produkcji od hut przez przemysł samochodowy do przysłowiowego piekarza. Jako “Solidarność” nie możemy stać z boku, jesteśmy od tego, żeby być blisko ludzi — mówi Onetowi.

Kolorz krytycznie ocenia dotychczasowe próby wyhamowania inflacji. Stwierdza, że “jednorazówki”, które proponuje rząd, są tylko pudrowaniem problemu. W jego ocenie systemy rekompensat są krótkowzroczne i nie pozwalają na planowanie w perspektywie długofalowej.

Chleb kupujemy na kromki, a węgiel na kilogramy, sytuacja nie jest optymistyczna. To jest spowodowane przede wszystkim tym, że przedsiębiorstwa dostają coraz wyższe rachunki za energię, czasem o 300-400 proc. Dlatego domagamy się realizacji trzech postulatów, które obniżą najbardziej inflacyjny czynnik, którym jest cena energii — dodaje Kolorz.

“Sprawdzam” dla premiera Morawieckiego

Szef śląsko-dąbrowskiej “Solidarności” wskazuje, że najważniejszym postulatem jest likwidacja obligo giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży całej wyprodukowanej energii na giełdzie. To może pozwolić obniżyć cenę energii nawet o połowę. Drugi postulat dotyczy złożenia przez polski rząd oficjalnego wniosku o zawieszenie systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2, który realnie zwiększa koszty produkcji w branżach energochłonnych i w ciepłownictwie.

— To jest nasze “sprawdzam” dla premiera Morawieckiego, który mówi o reformie systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2, ale niewiele robi. Chcemy zobaczyć premiera z jajami, który uderzy pięścią w stół na najbliższym szczycie Rady Europejskiej i powie o zawieszeniu systemu ETS — mówi w rozmowie z Onetem szef śląsko-dąbrowskiej “Solidarności”.

— Trudne czasy wymagają podejmowania nadzwyczajnych decyzji. Tych decyzji ze strony polskiego rządu nie ma. Klasa polityczna jest coraz bardziej zamotana, PiS przestał słuchać ludzi, a rząd odleciał. To dla nas ostatni czas na reakcję — uważa Kolorz.

— Czy rząd podejmie rękawicę? Jeżeli nie, to jesień będzie gorąca. Jeśli to połowy października nie będzie realizacji naszych żądań, to pierwsza manifestacja odbędzie się w Katowicach pod oknami urzędu wojewódzkiego, a jeśli nic się nie ruszy, to pójdziemy na Warszawę — zapowiada.

Jak wynika z sondażu United Surveys dla “Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM, Polacy uważają, że inflacja wzrosła w ciągu roku średnio o 39 proc. To ponad dwa razy więcej niż oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego, który w sierpniu przekazał, że ceny towarów i usług wzrosły o 16,1 proc. Szacunki znacząco różnią się w zależności od preferencji politycznych. Inflacja jest niższa dla wyborców PiS.

źródło: onet.pl


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 comment, 1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
2
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
2
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Morawiecki ojciec Polskiej komuny
Morawiecki ojciec Polskiej komuny
21 dni temu

Jeśli ktoś jeszcze nie zauważył otumaniony medialną papką propagandową PIS to czas najwyższy sie obudzić. Polski rząd składa się obecnie z niedoszłych reformatorów dobrej zmiany i dobrostanu a zwłaszcza trzech ojców chrzestnych Polskiej komuny lub jak tko woli Nowej Komuny. Polska jest zarządzana przez komunistycznych złodziei którzy dokonują rozbioru Polski. Zwracam się do obywateli Polskich z apelem aby przez chwilę się zastanwili zwłaszcza ojcowie gospodarze i matki na które coraz częściej spada ciężar wychowania i utrzymania rodziny. Weźmy więc klasyczny przykład przeciętnej średnio i nisko zamożnej rodziny. Każdy ojciec lub każda matka na których spoczywa odpowiedzialność za rodzinę i ponoszenie… Czytaj więcej »