fbpx

Tradycje i zwyczaje wielkanocne na świecie


2 Udostępnienia

Nietypowe tradycje wielkanocne to dowód na to, jak zróżnicowane są zwyczaje na świecie. Każdy kraj ma swój sposób na świętowanie świąt Wielkanocnych. To co dla nas może wydawać się dziwne i jest nam obce dla innych to normalne i nie widzą w tym nic dziwnego.

Zwyczaje wielkanocne w Meksyku

z okazji Wielkanocy Meksykanie organizują parady uliczne, odprawiają modły oraz organizują zabawy taneczne i widowiska teatralne. W tym kraju pierwszy tydzień świąt nazywany jest Semana Santa (święty tydzień). Zaczyna się on niedzielą Palmową podczas której palone są palmy.

Zwyczaje wielkanocne w Irlandi

Dla Irlandczyków Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt religijnych. Obchodzą je bardzo oryginalnie w sobotę wielkanocną mieszkańcy podążają za lokalnym rzeźnikiem i okładają śledzia, którego niesie zawieszonego na kiju. Robią to, aby zakończyć post i pokazać ze czas się radować.

Zwyczaje wielkanocne w Norwegii

Norwegowie mają aż cztery dni wolnego Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny. W Norwegi tradycją Wielkanocną stało się czytanie kryminałów, w okresie świąt w księgarniach pojawiają się nowe kryminały. Z okazji wielkiej nocy nazywane są one „ PASKEKRIM”. Co ciekawe najciekawsze cytaty umieszczane są nawet na kartonach z mlekiem.

Zwyczaje wielkanocne w USA

W tym kraju Wielkanoc kojarzy się z paradą kolorowych kapeluszy i szukaniem jajek. W kolorowych kapeluszach można spotkać nie tylko ludzi ale także psy. Miejskie polowania na jajka nazywane jest „Faberge’s Big Egg Hunt NYC”. Celem zabawy jest zebranie jak największej ilości kolorowych jajek które ukryte są w różnych dzielnicach miasta.

Zwyczaje wielkanocne w Rosji

Rosjanie całują gości trzykrotnie w policzek i wypowiadają „Christos woskresie” witana osoba odpowiada „Woistinu woskresie”. W tym dniu obdarowują się pisankami i drobnymi prezentami, wierzą że przynoszą one szczęście.

Jak podobają Wam się te tradycje? A może chcielibyście wprowadzić któreś do swojego domu?


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

2 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
1
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
1
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
1
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ