fbpx

Uzyskanie funduszy zbliżonych do poprzedniego rozdania, będzie skrajnie trudne dla Polski


Subksrybuj nas na Google News
[boombox_dropcap style=”primary” font_size=”70px” color=”red”
class=”class-name”] W [/boombox_dropcap]

Interia Fakty ukazał się wywiad z Markiem Prawdą stałym przedstawicielem RP przy Unii Europejskiej. Jego zdaniem Polska nie powtórzy sukcesu negocjacyjnego z poprzedniego rozdania.

Fragmenty wywiadu

Może nawet grad. Europa odchodzi od myślenia, że “wystarczy mieć katalog wartości, uregulowań, a świat się do tego zastosuje”. Komisja przez wiele lat – jako projekt pokoju – była programowo niepolityczna. Tyle że dzisiaj pokój w Europie zależy w dużej mierze od sytuacji poza nią.

“Nową UE będzie rządzić trio: von der Leyen, Timmermans, Vestager, którego podstawą polityki będzie tzw. Zielony ład” – to również pana słowa. Wszystko jest tak klarowne? – zapytał dziennikarz Łukasz Szpyrka

– Na pewno mniej pieniędzy będzie rozdawanych w kopertach “należących się” poszczególnym krajom. Więcej będzie projektów, o których decydować się będzie w Brukseli. Trzeba je jednak wywalczyć, czyli mieć lepsze argumenty od konkurencji. W ten sposób możemy sobie zrekompensować obiektywne straty w polityce spójności. Wiele programów pod hasłem zrównoważonego wzrostu będzie związanych z ekologią, one powinny być dla Polski interesujące.

Czy nowa Komisja Europejska będzie inaczej traktować Polskę? Lepiej lub gorzej?

– Nowa Komisja i nowy rząd, to sytuacja, którą traktuje się jak nową szansę. Może to oznaczać zmianę języka i zmianę stylu, ale nie wyobrażam sobie zmiany meritum. Problem sporu Polski z Komisją Europejską nie jest kwestią bilateralną, ale ma wymiar ogólnoeuropejski. Chodzi o to, czym Unia jest i jak funkcjonuje. Europa zawsze pozostanie wspólnotą normatywną, która opiera się na wartościach i nie może dopuścić do sytuacji, gdy praworządność będzie przedmiotem interpretacji politycznej. Obywatele muszą wierzyć w jedną wykładnię praworządności obowiązującą we wszystkich krajach, by wiedzieć, że nie warto układać się z rządami półautorytarnymi.

Cały wywiad na Interia Fakty


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments