fbpx

Walki o Górski Karabach – sytuacja poszkodowanych. Nowy raport Fundacji ADRA


Subksrybuj nas na Google News

W nadal trwających walkach o Górski Karabach liczba ofiar zwiększa się a coraz więcej ludności cywilnej zostaje dotkniętej skutkami konfliktu. Sytuację raportuje Fundacja ADRA, której działacze są na miejscu i apelują o włączenie się w pomoc poszkodowanym cywilom.

Ludność strefy konfliktu żyjąca w strachu o swoje życie, kryjąca się pod ziemią. Przesiedleńcy stłoczeni w dużej liczbie na małej przestrzeni. Rodziny, którym brak podstawowych produktów – żywności, pasty do zębów, akcesoriów do przygotowania posiłków, ciepłych ubrań. Kobiety w ciąży i dzieci wymagające wsparcia psychospołecznego ze względu na trudne doświadczenia przesiedlenia i zagrożenia życia. Osoby chore, których niezbędne leki zaczynają się kończyć. Dzieci odcięte od systemu edukacji. Taki obraz sytuacji ludności cywilnej dotkniętej konfliktem zbrojnym o Górski Karabach wyłania się z relacji działaczy Fundacji ADRA, którzy są na miejscu, organizując pomoc.

Kilkaset dzieci, które straciły domy, kilkadziesiąt zniszczonych budynków mieszczących szkoły, przedszkola, placówki ochrony zdrowia, łącznie blisko 3 tysiące zniszczonych budynków i samochodów, ponad 80 % populacji niektórych regionów przesiedlonych – oto tylko niektóre dane na temat strat pochodzące z nieustannie spływających do nas relacji znajdujących się na miejscu działaczy i partnerów z ADRA Armenia i ADRA Azerbejdżan. Ludność w bombardowaniach traci domy, ale tez dobytek, np. inwentarz. Wraz z kurczącymi się, zabranymi przez przesiedleńców zapasami żywności i niezbędnych leków coraz więcej rodzin narażonych jest na głód oraz poważne komplikacje zdrowotne. Przesiedleńcy znaleźli schronienie w domach krewnych oraz hostelach, jednak żyją stłoczeni na małej przestrzeni, bez podstawowych akcesoriów do spania czy przygotowania posiłków. Wraz z obniżaniem się temperatur do wszystkich wyzwań dochodzi brak ciepłej odzieży oraz konieczność zorganizowania ogrzewania. Działacze ADRA wspominają też o potrzebie wsparcia psychospołecznego dla dotkniętych traumą osób– relacjonuje sytuację ludności Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska.

Liczba poszkodowanych zwiększa się wraz z atakami rakietowymi, którym uległy miasta i obiekty spoza terytorium Górskiego Karabachu – drugie co do wielkości azerskie miasto Gandża, a także Aghjabedi, Khizi i Absheron.

Pomoc dla poszkodowanych

Fundacja ADRA Polska współpracuje z działaczami ADRA Armenia i ADRA Azerbejdżan, którzy spotykają się z ludnością ze strefy konfliktu i przesiedleńcami, niosąc pomoc i szacując najbardziej niezbędne potrzeby. Do tej pory pomoc żywnościową otrzymało 100 rodzin. Wśród nich są ukrywający się pod ziemią mieszkańcy  strefy konfliktu – będącej stolicą Górskiego Karabachu miejscowości Stepanakert i sąsiadującej wioski Khndzorestan oraz przesiedleńcy, którzy znaleźli kryjówkę w najbliższym mieście – Goris. Obecnie organizowana jest pomoc dla potrzebujących w postaci ciepłych ubrań – w pierwszej kolejności dla 170 odciętych od swoich domów dzieci z okolic Fuzuli i Ter-ter. Kolejne palące potrzeby to akcesoria do odbudowy zniszczonych domów.

Przekazaliśmy już środki, dzięki którym możliwe było dostarczenie paczek żywnościowych 100 poszkodowanym rodzinom. Wiemy, że w tej chwili najważniejsza jest dalsza pomoc żywnościowa oraz zorganizowanie artykułów higienicznych, pościeli, posłań i innych materiałów potrzebnych do organizacji schronień. Ciężko chorzy potrzebują niezbędnych leków, których zapasy się kończą. Tę niezbędną pomoc można udzielić ofiarom konfliktu poprzez udział w zbiórce, którą prowadzimy na naszej stronie internetowej www.adra.pl. Gorąco zachęcamy do włączenia się w pomoc i ratowania razem z nami zdrowia, a czasem i życia niewinnych ofiar wojny – apeluje prezes Fundacji ADRA Polska.

Jak można pomóc?

  • Wpłacając datek za pośrednictwem strony www.adra.pl/armenia
  • Dokonując wpłaty na nr konta 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882 (Fundacja ADRA Polska) z dopiskiem „Armenia”.
Róża Gagabrielyan jedna z podopiecznych Fundacji ADRA

Fundacja ADRA Polska – powstała w 2009 dobroczynna organizacja pożytku publicznego. Jest polskim oddziałem międzynarodowej Fundacji ADRA, działającej obecnie w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie, w kierunku ich usamodzielnienia się, poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia, organizowania źródeł utrzymania oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami. W 2019 roku w ramach 13 projektów Fundacja ADRA Polska dotarła z pomocą m.in. w Tanzanii, Kenii, Ukrainie, Gruzji i Polsce do 3 282 osób, w dużej części osieroconych i dotkniętych ubóstwem dzieci.

Więcej o Fundacji ADRA Polska: www.adra.pl, www.facebook.com/ADRAPolska

Kontakt dla mediów:

Urszula Hajn

Fundacja ADRA Polska

uhajn@adra.pl

+ 48  790 796 718


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments