fbpx

Przemówienie Wołodymyra Zełenskiego w Parlamencie Europejskim (PEŁEN TEKST)


Subksrybuj nas na Google News

Prezydent Wołodymyr Zieleński zwrócił się z gorącym apelem do Parlamentu Europejskiego podczas wirtualnego wystąpienia. Ukraiński przywódca szczerze opowiedział o zniszczeniach, jakie rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała wśród obywateli od momentu wkroczenia wojsk 24 lutego.

Zwracając się do przywódców, takich jak przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodnicząca Unii Europejskiej Roberta Metsola, powiedział, że obywatele Ukrainy “płacą najwyższą cenę” za wolność swojego kraju. Przejmujące przemówienie we wtorek (1 marca) miało miejsce po podpisaniu przez prezydenta Zelenskiego oficjalnego wniosku o przyjęcie Ukrainy do UE

Pełen zapis przemówienie Prezydenta Ukrainy po polsku:

“Wiecie, w ciągu ostatnich kilku dni nie wiem, jak wszystkich witać i pozdrawiać, bo nie potrafię powiedzieć dzień dobry, ani dzień dobry, ani dobry wieczór. Nie mogę, i to jest prawda, bo dla niektórych ten dzień jest zły, dla niektórych ten dzień jest ostatnim.

Mówię dziś o moich obywatelach, obywatelach Ukrainy, którzy bronią siebie nawzajem, płacąc najwyższą cenę, bronią wolności. Bardzo się cieszę, że to, co tu teraz zobaczyłem i usłyszałem, bardzo się cieszę, że wyczuwam ten nastrój, nastrój jednoczący, jednoczący. Cieszę się, że zjednoczyliśmy się dzisiaj, wszyscy, wszystkie kraje Unii Europejskiej.

Ale nie wiedziałem, że to jest cena, którą będą musieli zapłacić. I to jest tragedia dla nas. Dla mnie, dla każdego Ukraińca tragedia dla naszego państwa. To znaczy, ta wysoka cena. Bardzo wysoka cena. Tysiące ludzi, którzy zginęli. Dwie rewolucje, jedna wojna i pięć dni inwazji Federacji Rosyjskiej na pełną skalę. Wiecie, ja nie czytam z kartki, bo ten etap w życiu mojego kraju już się zakończył.

Teraz mamy do czynienia z rzeczywistością. Mamy do czynienia z zabitymi ludźmi, z prawdziwym życiem. Wiecie, ja wierzę, że my dzisiaj oddajemy życie za prawa, za wolność, za pragnienie bycia równymi, tak jak wy. Oddajemy naszych najlepszych ludzi, tych najsilniejszych, tych, którzy kierują się największymi wartościami.

Ukraińcy są niesamowici. I bardzo często lubimy mówić, że zwyciężamy nad wszystkimi, i bardzo się cieszę, że nie tylko o tym mówicie, ale widzicie to. I my rzeczywiście, zwyciężymy wszystkich. I jestem przekonany, że jest takie określenie, europejski wybór Ukrainy, do którego dążymy i do którego zmierzamy.

Chciałbym więc usłyszeć to od Was do nas. Moglibyśmy usłyszeć od Pana ten ukraiński wybór dla Europy. Mam tu trochę wolnego czasu, ponieważ mamy przerwy między atakami rakietowymi i bombardowaniami. A dzisiejszy poranek był dla nas bardzo tragiczny. Dwa pociski rakietowe uderzyły w Charków, miasto położone przy granicy z Federacją Rosyjską.

Zawsze było tam wielu Rosjan, zawsze byli przyjaźnie nastawieni. Było tam wiele ciepłych relacji, jest tam ponad 20 uniwersytetów. Jest to miasto, które ma najwięcej uczelni w naszym kraju. Młodzież jest tam bystra, inteligentna. Ludzie, którzy gromadzili się tam przez cały czas i gromadzili się tam przez cały czas na uroczystości, wszystkie uroczystości na największym placu w naszym kraju, na Placu Wolności.

A i to jest największy plac w Europie. I to jest prawda. To się nazywa Plac Wolności. Czy możecie sobie wyobrazić, że dziś rano w ten plac wolności uderzyły dwa pociski. Dziesiątki zabitych. To jest cena wolności Walczymy tylko o naszą ziemię i o naszą wolność.

Pomimo tego, że wszystkie duże miasta w naszym kraju są zablokowane, nikt nie wejdzie i nie będzie ingerował w naszą wolność i kraj. I uwierzcie mi, na każdym dzisiejszym placu, bez względu na to, jak się on nazywa. W każdym mieście naszego kraju będzie się on nazywał tak jak dzisiaj, Placem Wolności. Nikt nas nie złamie. Jesteśmy silni.

Jesteśmy Ukraińcami Mamy pragnienie, aby nasze dzieci żyły. Myślę, że jest to sprawiedliwe. Wczoraj zginęło 16 dzieci. I znowu, i znowu, prezydent Putin powie, że to jakaś operacja i że uderzamy w infrastrukturę wojskową, gdzie dzieci, w jakich fabrykach wojskowych pracują? Z jakimi czołgami jadą, czy wystrzeliwują rakiety?

Nie dalej jak wczoraj zabił 16 osób. Nasi ludzie są bardzo zmotywowani. Bardzo mocno. Walczymy o nasze prawa. O nasze wolności. O życie. O nasze życie. A teraz walczymy o przetrwanie. I to jest nasza największa motywacja. Ale walczymy także o to, by być równoprawnymi członkami Europy. Wierzę, że dziś pokazujemy wszystkim, że tak właśnie jest.

Unia Europejska będzie z nami silniejsza. To jest pewne. Bez was Ukraina będzie samotna, osamotniona. Udowodniliśmy naszą siłę. Udowodniliśmy, że co najmniej jesteśmy dokładnie tacy sami jak wy. Udowodnijcie więc, że jesteście z nami. Udowodnijcie, że nie pozwolicie nam odejść. Udowodnijcie, że naprawdę jesteście Europejczykami.

A wtedy życie zwycięży śmierć, a światło zwycięży ciemność. Chwała Ukrainie”.

ZOBACZ TAKŻE:


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments