fbpx

Polska jednym z państw najgorzej na świecie radzących sobie z epidemią [AKTUALNY RANKING]


3 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Comiesięczny ranking Bloomberga nie pozostawia wątpliwości – Polska jest jednym z państw, które zdecydowanie nie radzą sobie z epidemią Covid-19. Niżej uplasowały się jedynie Brazylia, Czechy i Meksyk.

Aktualny ranking

W ostatni dzień miesiąca przyjrzyjmy się marcowemu rankingowi. Prowadzony jest od listopada i aktualizowany na bieżąco. Bloomberg dokonuje oceny na podstawie danych, dowodzących gdzie walka z pandemią jest najskuteczniejsza, przy najmniejszych stratach społecznych i ekonomicznych. Czynniki to m.in. wskaźnik śmiertelności i liczby testów, a także dostęp do szczepionek i swoboda przemieszczania się. W marcu Polska znalazła się niestety na czwartym miejscu od końca. Najlepiej radzą sobie Nowa Zelandia, Singapur, Australia i Tajwan. Na piątym miejscu uplasował się Izrael, który „podskoczył” aż o dziewięć pozycji. Bloomberg zaznacza, że wpływ na tak dużą poprawę miały tamtejsze błyskawiczne szczepienia. W Izraelu aż połowa obywateli została już zaszczepiona. Europie wytknięto natomiast znaczne błędy.  

Koronawirus w Europie

Bloomberg zestawia kraje takie jak Izrael, Australia, czy Nowa Zelandia, z państwami europejskimi. Zauważa przy tym, że Europa wprowadzała ograniczenia dość chaotycznie – na zmianę poluzowywano je i zaostrzano. Efektem tego jest obecny lockdown m.in. we Francji, która już „wychodziła na prostą”. Dziś, Paryżanie, zamiast świętować rocznicę wybudowania wieży Eiffla, pozostają w domach. Autorzy zestawienia, w wyjaśnieniach wielokrotnie podkreślają znaczenie szczepionki – to dzięki niej, Izrael i inne państwa wychodzą obronną ręką z pandemii.

Polska na szarym końcu rankingu

Ranking zamykają Polska, Brazylia, Czechy i Meksyk. W ostatnim czasie Polska spadła w zestawieniu aż o dziesięć pozycji i uplasowała się na 50 miejscu. Twórcy rankingu podkreślają zagrożenie w kraju, płynące z rozprzestrzeniania się brytyjskiej odmiany wirusa. Jak widać na przykładzie czołowych państw w zestawieniu, ratunkiem okazały się dla nich konsekwentnie wprowadzane obostrzenia i dyscyplina nie tylko w przestrzeganiu ich, ale także w programie szczepień. Z pełnym rankingiem można zapoznać się pod linkiem:

https://www.bloomberg.com/graphics/covid-resilience-ranking/
https://www.bloomberg.com/graphics/covid-resilience-ranking/

Opinia publiczna zamroczona propagandą

Jeżeli mowa o rankingach to zajrzyjmy jeszcze do sondaży. To kompletnie niezrozumiała sytuacja kiedy Polska znajduje sie na szarym końcu w powyższym rankingu, a 46% społeczeństwa skłania się do życzliwej lub umiarkowanej dla rządu oceny działań w pandemii. Siła propagandy okazuje się mocniejsza od śmiertelnego wirusa.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

3 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
3
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
3
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ